Semněvice na Domažlicku křtí v sobotu knihu vzpomínek předválečné rodačky Kristy Schnabel

Semněvice na Domažlicku čeká v sobotu velká událost. Pokřtí tam vzpomínkovou knihu Anything for Frances Kristy Schnabel, bývalé rodačky ze Semněvic. V češtině vychází knížka poprvé, v angličtině ji autorka vydala už v roce 2021 v USA. Krista Schnabel je dcerou americké matky a německého otce. Své mládí prožila v malé sudetské vísce Semněvicích nedaleko Horšovského Týna. Vzpomínková kniha byla sepsána vnučkou Kristy Schnabel, paní Vanessou Fails, která do Semněvic přijede hledat kořeny svého rodu, ale také v místním kulturním domě knihu pokřtí.

Kniha vyšla v Minneapolis v USA v roce 2021, autorka zde sdílí záblesky svých dětských vzpomínek ve stínu druhé světové války. Vzhledem k tomu, že Kristina maminka byla Američanka, odstěhovala se po válce rodina do USA. Ostatní příbuzní z tatínkovy strany však prošli nuceným odsunem.

Autorka knihy Vanessa Feils je čtvrtou vnučkou Kristy Schnabel. Se svojí babičkou trávila při jejím vypravování hodně času. V dospělém věku si uvědomila, že její babička je stále nositelem rodinné traumatické zátěže pocházející z minulosti rodiny. Po studiu na univerzitě v Minneapolis seVanessa začala více věnovat terapeutické práci. V roce 2014 opustila univerzitu a začala budovat svoji soukromou praxi. Cestu do rodiště své babičky vnímá jako důležitou cestu k vyrovnání se s rodinnými traumaty rodiny, která se musela vyrovnávat se ztrátami domova a těžkostmi budování poválečného života v USA.

Osud rodiny a vydanou knihu v USA vypátral současný starosta obce Antonín Kolář, který před několika měsíci autorku zkontaktoval a společně s prosbou o zaslání knihy rodině nabídl i návštěvu Semněvic. “Historie nás obklopuje, nemůžeme jí nijak utéci, je všude kolem nás. Region Sudet je těžce postižený odsunem bývalého německého obyvatelstva, ale zůstaly kamenné zdi, středověký kostel, práce předchozích generací je při citlivějším vnímání patrná všude,” říká starosta obce. “Pro kontinuitu míst je potřeba tam, kde to jde, znovu spojovat roztržené a násilně rozervané. To, co
spojuje současníky i minulé generace zde žijící, je láska k místu, kde žijeme, láska k lidem, kteří nás obklopují. Proto se lidé vracejí do míst, kde žili jejich předkové a zanechali zde kus své lásky a práce. Jsem proto rád, že se další přetržený pramínek podaří navázat,” uvedl Antonín Kolář.

Součástí do českého jazyka tlumočeného setkání bude i projekce dobových fotografií a archivních dokumentů.

Zdroj: Obec Semněvice a FB

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *