Velenická Magna přidala sedm procent, inflační bonusy i prémie

Českovelenická strojírenská společnost Magna Cartech se dohodla s vyjednavači Odborového svazu (OS) KOVO na letošním růstu tarifních mezd o sedm procent pro zaměstnKovákům však kývla také na mimořádné inflační bonusy, prémie a další výhody pro svých bezmála devět stovek zaměstnanců.

„Zaměstnavatel navíc garantoval výplatu výkonnostní prémie v minimální výši 15 tisíc korun na zaměstnance v červnu a 8 tisíc korun v listopadu 2023. Tyto prémie mohou být i následně navýšeny s ohledem na hospodářský výsledek společnosti. V sociální oblasti se zvýšil příspěvek na zdraví na tisíc korun pololetně. Zaveden byl nově i příspěvek na rekreaci dítěte do věku 18 ti let, a to dvakrát ročně ve výši 1 500 korun. Za tímto účelem byl zřízen speciální sociální fond, do kterého firma vložila čtvrt miliónu korun,“ uvedla vedoucí Regionálního pracoviště (RP) OS KOVO v Českých Budějovicích Pavlína Jirková.

Šéfka jihočeského „erpéčka“ vedla kolektivní vyjednávání v Magně spolu se specialistkou na tuto problematiku Olgou Grancovou. „Spolu se zástupci zdejší odborové organizace jsme ocenili velmi vstřícné jednání vedení i majitelů společnosti Magna Cartech v Českých Velenicích, kteří se tak bez jakékoli nadsázky zapojili spolu s námi do boje proti chudnutí zaměstnanců v důsledku vysoké inflace,“ konstatovala Grancová.

Obě ženy sehrály při jednáních klíčovou roli především proto, že při Magna Cartech v průmyslové zóně v Českých Velenicích u naší jižní hranice s Rakouskem, působí zatím velmi mladá odborová organizace. Ta zde totiž vznikla formou seskupení členů OS KOVO 2. října 2020, tedy zhruba po pětadvaceti letech působení firmy v Česku.

Jako první spatřil ve spolupráci firmy, která je jedním z předních výrobců výlisků a svařených plechových dílů pro nejvýznamnější světové automobilky, s odbory takzvaný pracovní řád. Následovala tříletá, historicky první, kolektivní smlouva s platností od 1. ledna 2022 do 31. prosince 2024. Čerstvá spolupráce zaměstnavatele s odbory od té doby funguje podle všech zainteresovaných stran na dobré úrovni a společné dohody vždy reflektují jak potřeby a problémy zaměstnanců na jedné straně, tak možnosti a aktuální ekonomickou situace firmy na straně druhé.

„Komunikace vedení společnosti se zástupci odborové organizace funguje velmi dobře. Samozřejmostí jsou tak i pravidelná setkání obou stran při řešení provozních otázek firmy. Výsledkem je mimo jiné aktuální zprovoznění nové jídelny a šaten pro zaměstnance,“ poznamenala Jirková.

Zdroj: Odborový svaz KOVO České Budějovice

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *