Vánoční koncert ve velkém stylu. Plzeňská filharmonie a přední čeští umělci na jednom místě

Vánoční čas přivítá Plzeňská filharmonie ve velkém stylu. Na jednom jevišti vystoupí ve stejný večer Alžběta Poláčková, sólistka opery Národního divadla v Praze, také Roman Janál, český barytonista, pravidelně vystupující v Národním divadle v Praze, Brně i Ostravě a Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy v Praze. Vše s Plzeňskou filharmonií, 7. prosince od 19:00 v Měšťanské besedě.   

Jak napovídá již název „Alžběta Poláčková & Roman Janál – Pavlica: Missa Brevis“, hlavním důvodem, proč se toho koncertu zúčastnit, je skladba Missa Brevis Pastoralis od autora Jiřího Pavlici. Sám autor o ní říká toto: „První podoba skladby vznikla v roce 1997 pro sóla, smíšený sbor a komorní orchestr jako idylická vzpomínka na vlastní dětský svět plný rodičovské lásky a rodinné harmonie, kdy běh všech věcí byl spojen svorníkem maminčina úsměvu a tatínkovy shovívavosti. V roce 1999 jsem svoji „Malou mši“ dopracoval a jako poslední dokončil část Sanctus, která v sobě nese radost z očekávání narození naší dcery.”

Premiéra se uskutečnila v Besedním domě v Brně přesně v den, kdy se jeho dcera narodila, 22. prosince 1999. “Od té doby uplynulo hodně vody (v Moravě i ve Vltavě) a tato mše si žila svým vlastním životem v provedení různých sborů za doprovodu varhan či komorních orchestrů. V roce 2014 jsem se, z podnětu dramaturgie Symfonického orchestru Českého rozhlasu, k Missa brevis opět vrátil, abych ji přepracoval pro velké symfonické obsazení. … Přál bych si, aby se neztratilo nic z původní představy harmonického dětství a současně aby toto nové uchopení v sobě odráželo potřebu současného chápání vánočního poselství – poselství naděje, lásky a zrození nového života. Vždyť v kontextu dnešního světa se zdá být stále aktuálnějším a naléhavějším,“ říká Jiří Pavlica

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *