V ulicích Plzně už je 173 kamer. Nové jsou hlavně na Lochotíně; na Karlovarské a Studentské jsou panoramatické

Plzeň dokončila výstavbu páté etapy svého kamerového systému, jedná se o dosud nejrozsáhlejší projekt budování a obměn kamer. Pátá etapa zahrnovala instalaci devatenácti zařízení na území městského obvodu Plzeň 1. Součástí bylo také osazení speciální panoramatické kamery na křižovatkách Karlovarská — Na Chmelnicích a Gerská — Studentská, díky nimž je možné monitorovat prostor pod úhlem 360 stupňů. Aktuálně je tak na území města 173 kamer a 14 klientských pracovišť. Záznamy z  kamer pomáhají rozklíčovat mnohé události, daří se díky nim získávat informace k  případům dopravních nehod, přestupků, výtržnictví a  podobně.

„Kamerový systém město buduje už od roku 1997 a osvědčil se. Je to věc, která pomáhá zejména městské a státní policii. Kamery jsou umístěny na křižovatkách, v  sadovém okruhu, na objektech některých škol a  školek, na hřbitovech a  dalších místech na území města. Konkrétně pátá etapa se nejvíce dotkla prvního městského obvodu, kamery monitorují například parkoviště Studentská – Kaznějovská, ale také třeba park při 1. základní škole či lokalitu v  oblasti ulic Otýlie Beníškové – Malická a další,“ přiblížil radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

Souběžně s  realizací 5. etapy byly osazeny nové kamery i v  dalších různých lokalitách, a  to v  Doubravce na Zábělské poblíž Duhové ulice, v  Černicích na křižovatce Štefánikova – Veská a  na Americké nedaleko památníku „Díky, Ameriko!“. „Dále byly dvě stávající kamery na Americké instalované v  dřívějších letech vyměněny za kamery s  rozlišením FullHD a  rovněž tak i  nově instalované kamery jsou v  rozlišení FullHD. Do prostoru památníku „Díky, Ameriko!“ byla instalována zkušebně kamera v  rozlišení 4K,“ doplnil Josef Brůha ze Správy veřejného statku města Plzně, který má kamerový systém na starost.

V  roce 2018 byla z  programu prevence kriminality hrazena instalace nové kamery v  Malesicích na křižovatce Malesická náves – Ke Kostelu a  dvou nových kamer v  městském obvodě Plzeň – Radčice. Samostatnou akcí, která byla částečně financována Odborem bezpečnosti, prevence kriminality a  krizového řízení Magistrátu města Plzně za spoluúčasti prvního městského obvodu bylo osazení čtyř kamer na hřbitově v  Bolevci.

„V  rámci výstavby Terminálu Šumavská bylo v  tomto prostoru instalováno šest nových kamer včetně klientského pracoviště pro obsluhu kamerového systému. Další klientské pracoviště bylo instalováno v  nové služebně Městské policie Plzeň ve čtvrtém městském obvodu, jež je umístěna v  ulici Polední,“ doplnil Josef Brůha.

Počátkem roku 2018 byla dokončena projektová příprava kompletní rekonstrukce lokálního kamerového systému v  rozsahu třinácti kamer spravovaného přímo Úřadem městského obvodu Plzeň  1. Stávající systém svým technickým stavem již nevyhovuje dnešním požadavkům. „Při rekonstrukci se počítá s  kompletní výměnou nevyhovující technologie a  se začleněním do Městského kamerového systému. Tato akce byla koncem roku 2018 zahájena a  její ukončení je plánované do 30. listopadu letošního roku. Zatím bylo instalováno nové diskové pole pro ukládání záznamu, realizace samotných kamer započne v  únoru 2019,“ dodal Josef Brůha. (tz)

Ilustrační foto MMP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *