Divadlo ALFA se vydalo na velké japonské turné. Čeká ho tam 40 vystoupení

Na své doposud nejdelší zahraniční turné odletělo v sobotu 30. 7. plzeňské Divadlo ALFA. S inscenací režiséra Tomáše Dvořáka „Pozor, Zorro!“ objedou plzeňští loutkáři během nadcházejících devíti týdnů takřka celé Japonsko.

Divadlo ALFA odehraje v Japonsku 40 představení dobrodružné loutkové komedie „Pozor, Zorro!“ a realizuje 5 workshopů. Alfa hostuje ve městech Sapporo, Sunagawa, Tokio, Oshima, Chiryu, Toyakate, Kjóto, Higashi Kagawa, Minami Awaji, Ósaka, Nagoya, Oakayama, Fujisawa a Takasaki. Součástí turné je také prezentace na Velvyslanectví České republiky v Tokiu nebo účast na významných japonských festivalech.

Plzeňští loutkáři hostují v Japonsku od roku 2017 pravidelně. Podařilo se jim tak navázat na dřívější aktivity, které byly realizovány po roce 2000 na základě partnerství měst Plzeň a Takasaki. Po roce 2012 tyto společné akce ochladly a Alfa vyrazila do Japonska znovu až v roce 2017, kdy hrála na jevišti Divadla Noh v Yokohamě u příležitosti výročí japonského loutkáře Kihachira Kawamota.

V roce 2018 zaznamenala fenomenální úspěch inscenace Alfy „Tři mušketýři“ (rovněž v režii Tomáše Dvořáka) v rámci šestitýdenního turné po všech japonských ostrovech. Toto turné a aktivity v dalších letech již byly realizovány ve spolupráci s tokijským loutkovým divadlem PUK. V roce 2019 šlo o vystoupení Divadla ALFA na mezinárodním sympoziu University of the Arts Tokio, v roce 2021 o deset prezentací tvorby českého loutkářství v okolí Tokia.

„Velké japonské turné jsme plánovali od roku 2020, pandemie covidu–19 je ale o dva roky zdržela. Japonské publikum si doslova vyžádalo novinku uznávaného režiséra Tomáše Dvořáka ‚Pozor, Zorro!‘, která je dnes již o dva roky starší,“ uvedl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora. Autorem inscenace, která nadále zůstává ve výkladní skříni plzeňských loutkářů, je Vít Peřina, výtvarníkem Ivan Nesveda, dramaturgyní Petra Kosová a hudbu složil Vratislav Šrámek. Alfa hru „Pozor, Zorro!“ nazkoušela v japonské verzi a dobrodružný příběh s loutkami a živou hudbou, jehož humor spočívá v parodii mexické legendy, tak učinila srozumitelný i pro děti z japonských ostrovů.

Rozsahem i prestiží je současné japonské turné nejrozsáhlejší v historii Divadla ALFA a je také jedním z nejrozsáhlejších zahraničních hostování na poli českého loutkového divadla vůbec. Alfa svými aktivitami dokazuje, že stojí na špici světové loutkářské scény a významně prezentuje plzeňskou i českou kulturu po celém světě. Organizátorem japonského turné je spolu s Divadlem ALFA divadlo Puppet Theatre PUK, spolupracuje České centrum Tokio. Turné se koná pod záštitou Velvyslanectví ČR v Tokiu a UNIMA Japan, za podpory Ministerstva kultury České republiky, Fondu na podporu kultury a umění Ministerstva kultury Japonska a Japan Arts Council.

Turné probíhá v době divadelních prázdnin, kdy česká divadla hrají jen sporadicky. Divadlo ALFA tak vyplnilo volný prostor ve svém hracím plánu a od konce září se bude opět věnovat plzeňskému dětskému publiku, které je zvyklé chodit na představení Alfy od října do června.

Zdroj: Divadlo Alfa Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *