Předplatné v plzeňské MHD se zvedne jen o pár korun. Větší zdražení radní neschválili

Dobrá zpráva pro všechny Plzeňany a ostatní cestující. Radnice zamrazí ceny ve své městské hromadné dopravě, minimálně do konce příštího roku je výrazně zvyšovat nebude. Radní řešili, zda jízdné pro lidi od 1. ledna 2025 zachovat ve stejné výši jako nyní, nebo zda jej zvednout o 12,71 procenta, tedy o míru inflace a změnu sazby DPH. Zvolili první variantu a ceny zvýší jen o zákonem stanovený nárůst sazby DPH, tedy asi o 1,8 %. Důvodem jsou podle vedení města už tak vysoké finanční nároky na rozpočty českých rodin, nechtějí je tedy ještě víc zatěžovat. Rozhodnutí napomohl i rostoucí počet cestujících ve veřejné dopravě a s tím se zvyšující tržby z tarifu.

U základního měsíčního předplatného, které činí 546 korun, změna v dani způsobí navýšení o 8 korun, u půlročního o 48 korun (z 2646 na 2694 korun) a u ročního předplatného o 82 korun (z 4574 na 4656 korun).

Podle statistik PMDP roste počet cestujících v městské hromadné dopravě. Za prvních pět měsíců letošního roku jsou tak i výnosy z tarifu veřejné dopravy v porovnání se stejným obdobím loňského roku vyšší o 8,3 mil. Kč, tedy asi o šest procent.

Plzeň naposledy upravovala ceny jízdného rozhodnutím z června 2023. Tehdy radní reagovali na výrazně rostoucí náklady. Ale přestože inflace přesahovala 15 procent, zdražení od 1. ledna 2024 bylo mírnější, průměrně tarif navýšilo o 11 procent. Výrazněji, o 16 až 20 %, stoupla tehdy cena jednorázových jízdenek, naopak u celoročního předplatného byla míra zdražení jen 7,5 %. V Plzni platí, že zdarma mohou cestovat děti do 15 let s Plzeňskou kartou, dárci krve s Plzeňskou kartou i senioři nad 65 let.

V rámci schválené úpravy cen od 1. ledna 2025 dojde i na zlevnění, které se bude týkat přepravy jízdního kola. Držitelé celoročního předplatného budou moci i nadále převážet kolo zdarma a ostatní cestující budou nově přepravovat kolo za zlevněnou poloviční jízdenku, tedy stejně, jako je tomu u zvířete.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *