V sobotu začíná svátek animovaného filmu. Festival Animánie se uskuteční již po desáté, tentokrát ve znamení Japonska a komiksu

Sedm dní v Plzni bude patřit animovanému filmu a bohatému doprovodnému programu. Malí i velcí diváci zhlédnou to nejlepší z české i světové animované tvorby.

„Díky naší letošní spolupráci s festivalem JapanFest v rámci programu EHMK Plzeň 2015, dorazí na přehlídku velmi zajímaví a světově proslulí japonští umělci. Pásmo svých nejlepších krátkých filmů, včetně kultovního snímku Mt. Head, který byl nominován na Oskara, uvede v pátek 20. listopadu v Kině Beseda přímo jeho režisér Koji Yamamura.  Společně s ním na projekci dorazí další japonský režisér a animátor Yuichi Ito, aby zde také představil svoji tvorbu. K dalším významným hostům festivalu bezesporu patří japonský kreslíř Ikuo Matsuda,“ zve na Festival Animánie jeho ředitel Jan Příhoda.

Japonský kreslíř Ikuo Matsuda, který vyučuje specifický styl japonského komiksu, manga,
na univerzitách v Japonsku i v Evropě povede na festivalu pětidenní workshop.

„Účastníci workshopu se na základě jednoduchého vyprávění o malém chlapci se psem naučí vyprávět příběh stylem manga. Důraz je pak kladen především na dobré ztvárnění dramatičnosti vyprávění,“ popisuje průběh workshopu Ikuo Matsuda, po světě právem označovaný jako mistr manga.

Vedle animovaných filmů z Japonska diváky čekají i zajímavé snímky z Irska, USA, Francie a Čech. Českou animovanou tvorbu zastoupí například pásmo jednoho z porotců soutěžní přehlídky Františka Váši, kdy tento režisér, animátor a herec Divadla Sklep osobně představí průřez svojí tvorbou. Poklady otevře i Národní filmový archiv, milovníci klasiky jistě ocení Šípkovou Růženku, doposud jediný japonsko-český koprodukční film anebo pak již legendární snímek Karla Zemana Čarodějův učeň.  Festival Animánie v sobotu 14. 11. zahájí unikátně voskem animovaný film Jiřího Barty, Sněžná žena.

Vedle animované tvorby si návštěvníci festivalu mohou užít i zajímavý doprovodný program. „Připravili jsme celou řadu otevřených i uzavřených tvůrčích dílen. Kromě kresby manga si zájemci mohou vyzkoušet vyrábět origami, animovat s japonským dřevořezem, naučit tvořit komiks či komiksové postavy,“ vypočítává nabídku ředitel festivalu Jan Příhoda.

Součástí doprovodného programu je také ve čtvrtek 19. 11. koncert české kapely Cartonnage, kterou doprovodí pro tento večer speciálně připravený videoart studentů FDU ZČU.

Díky spolupráci s Plzní 2015 a Divadlem bratří Formanů se v DEPO2015 odehraje další část programu festivalu, a to vystoupení italského performera a představitele nového cirkusu Giorgia Bertolottiho s názvem „Juri the cosmonaut“.

„Jeho dobrodružná a vtipná one-man show vznikla v rámci umělecké rezidence programu Open A.i.R. právě v Plzni a diváci během ní stráví hodinu v malé raketě řízené klukem z italské vesničky Ripatranzone. Juri je průzkumník galaxie, který objevuje nové planety a možná nové formy života. Je to odvážný muž, hrdina… nebo spíš by si jen přál, aby ho tak lidi viděli,“ shrnuje představení Petr Forman, umělecký ředitel Plzně 2015 na základě jehož pozvání přijel Giorgio Bertolotti do Plzně zrealizovat toto představení.

„Diváci budou moci na vlastní kůži a v mém doprovodu vyzkoušet, jak to v takové vesmírné raketě i vesmíru samotném chodí,“ zve na své představení sám italský umělec Giorgio Bertolotti.

Festival Animánie se odehrává již po desáté. Jako každý rok začíná třídenní soutěžní přehlídkou audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let, která je letos poprvé mezinárodní. Do soutěže se přihlásilo rekordních 150 filmů nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Chorvatska, Belgie a Holandska.  Soutěžní přehlídka startuje již v sobotu 14. 11. v 11:00 hodin a vyhlášení nejlepších filmů a předávání festivalových cen Animánička se proběhne v pondělí 16. listopadu v 16:00 hodin. Další dny pak běží nabitý festivalový program.

Festival Animánie se odehraje na několika místech v Plzni. Najdete jej v Moving Statinon, DEPO2015, Anděl Music Bar a Kino Beseda a ZUŠ  Trnka. Vstupenky jsou k zakoupení na www.plzenskavstupenka.cz a na místě konání před akcí.    (tz)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *