V pátek má v Alfě slavnostní premiéru Detektiv Dudek. Od pondělí se divadlo na dva týdny zavře

Malé diváky i jejich rodiče zve ALFA v  tomto týdnu na českou premiéru hry Šimona Olivětína „Detektiv Dudek“ v  režii hostujícího Tomáše Procházky. Slavnostní premiéra je naplánovaná na pátek vpodvečer.

Divadlo ALFA začalo hrát v  červnu po koronavirové pauze jako jedno z  prvních v  republice, od té doby provázejí všechny akce přísná hygienická opatření. „Tato opatření spočívají zejména v  obsazení poloviční kapacity hlediště (diváci sedí ob  sedadlo), použití dezinfekčního prostředku při vstupu do divadla, pravidelné dezinfekci prostor divadla s  využitím nanotechnologie, povinnosti používat roušky, větráním sálu před  představeními a důsledném úklidu všech prostor,“ řekl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

Česká premiéra hry Detektiv Dudek se odehrála 5. 10., slavnostní večerní premiéra bude 9. 10. Na jevišti Alfy se rozehraje veselý příběh, ve kterém lesní zvířátka natáčejí video. Jejich svět je podobný světu dnešních dětí, s  hudbou, mátovou limonádou, klubovnou, kapelou i chytrým telefonem. „V našem příběhu žijí Zajíc, Liška, Muflon a jejich sousedé pospolu v  lese. A žije tam i detektiv Dudek – další z řady charismatických českých tradičních zvířátek, která vždy tak plně zaplavovala srdce českých školáků. V tomto smyslu navazuje na své starší předchůdce představované zejména kocourem Mikešem a mravencem Ferdou,“ řekla dramaturgyně Divadla ALFA Petra Kosová.

V  Detektivu Dudkovi hrají Bob Holý, Blanka Josephová-Luňáková, Josef Jelínek, Lenka Válková Lupínková a Radka Mašková. Inscenace je určená dětem z  mateřských škol a prvního stupně, pobaví ale i všechny ostatní.

Autor Šimon Olivětín neboli René Levínský je vědec a uznávaný dramatik. Vystudoval teoretickou fyziku na ČVUT v  Praze a zabývá se teorií kooperativních a evolučních her a experimentální ekonomií. Je zakládajícím členem souboru Nejhodnější Medvídci. Asi nejznámější je jeho zfilmovaná hra „Ještě žiju s  věšákem, čepicí a plácačkou“. Pro přední tuzemské loutkářské scény napsal řadu her. Pro Alfu to byl v  roce 2004 „Kocourkov sobě“, v roce 2016 se Šimon Olivětín do Plzně vrátil v  tandemu s  režisérem Tomášem Procházkou s  inscenací „Cesta do  středu Země (sopouchem Milešovky)“.

Režisér Tomáš Procházka je absolvent KALD DAMU. V  roce 1999 vstoupil do  souboru Buchty a loutky, kde působil jako herec, režisér, skladatel i  hudebník. Spoluzakládal divadelní skupinu Handa Gote Research & Development. Jako hudebník vystupuje s  projekty B4, Gurun Gurun, Radio Royal či sólově pod jménem Federsel. Spolupracuje také s  tanečními a pohybovými skupinami např. VerTeDance, Nanohach nebo Stage Code. Na „Detektivu Dudkovi“ pracoval také jako spoluscenárista.

Autorem výpravy a krásných loutek je absolvent pražské DAMU scénograf Mikoláš Zika, portál loutkového kukátka ztvárnil malíř Vojta Horálek a hudbu složil Vojtěch Procházka, přední český pianista a skladatel, člen jazzové skupiny Vertigo. Na nahrávce hudby pro inscenaci „Detektiv Dudek“ se podíleli přední čeští jazzoví muzikanti.

Kvůli koronaviru se od pondělí 12. října z nařízení vlády všechna divadla uzavírají. Zatím na dva týdny.

Zdroj: Divadlo Alfa Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *