Dětský sbor Javořičky rozdával radost handicapovaným dětem

Radost hudbou rozdával i letos plzeňský dětský pěvecký sbor Javořičky, handicapovaným dětem z plzeňských speciálních škol a připravil jim veselý adventní koncert v koncertním sále školy v Plzni Doubravce.

V publiku usedli se svými pedagogy mentálně postižené děti a děti ze základní školy pro zrakově postižené v Plzni. Koncerty je plný vánočních písní a koled, ale nejedná se o obvyklou hudební produkci. Díky originální koncepci se během tohoto koncertu stírají hranice mezi zpěváky a posluchači mizí. Publikum se do dění aktivně zapojuje, děti společně zpívají, doprovázejí se na hudební nástroje, tancují, učí se novou písničku a do nového roku si přejí vše, co společně vymyslí.

Javořičky jsou přípravným sborem Plzeňského dětského sboru, působí při Základní umělecké školy Bedřicha Smetany v Plzni a tradice těchto netradiční vánočních koncertů pro handicapované děti zde trvá již tři desítky let. „Děti se na toto vystoupení vždy pečlivě připravují, je to docela jiný koncert než naše vánoční koncerty pro veřejnost. Vyžaduje vzájemnou empatii a pochopení. Odměna je pak oboustranná – tato setkání se nesou v krásné atmosféře a děti z Javořiček si tak od dětství uvědomují, že rozdávat handicapovaným lidem lásku a radost, zapojit je do společné aktivity, je ten nejkrásnější dárek. Radost z něj mají pak obě strany,“ říká sbormistryně Javořiček Bedřiška Koželuhová. A soudě podle rozzářených dětských očí malých zpěváků a publika to oboustranná radost byla.

Bylo zřejmé, že tato krásná tradice, která obohacuje o krásu z hudby, spojuje prostřednictvím hudby, vytváří pocit sounáležitosti a boří pomyslné bariéry, bude pokračovat i v příštích letech. Děti ze speciálních škol se na další koncerty už těší.

Gabriela Špalková, foto Javořičky

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *