V neděli 13. prosince začne platit nový jízdní řád vlaků. Co nového chystají České dráhy v Plzeňském kraji?

V neděli 13. prosince začne platit nový jízdní řád pro rok 2016. V Plzeňském kraji je připravován ve spolupráci s organizátorem a koordinátorem veřejné dopravy POVED Plzeň. Jízdní řád zahrnuje celkem 511 vlaků v působnosti Regionálního obchodního centra Plzeň, z toho jezdí v pracovních dnech 390 vlaků, o sobotách a nedělích 225 vlaků. Regionální spoje ujedou 5 031 526,1 vlakokilometrů, což představuje navýšení o 0,36 % ve srovnání se současným jízdním řádem.

Regionální osobní dopravu objednává Plzeňský kraj. Dálkovou dopravu, tedy rychlíkové a expresní spoje, České dráhy realizují na základě objednávky ministerstva dopravy. V novém jízdním řádu budou i nadále jezdit denně v Plzeňském kraji dva páry vlaků SC Pendolino. Vlaky SC 505 / 506 pojedou z Chebu přes Plzeň hl.n., Prahu hl.n. do Ostravy hl.n.  a zpět. Vlaky SC 515 / 512 pojedou z Františkových Lázní přes Plzeň hl.n., Prahu hl.n., Ostravu hl.n. do Bohumína a zpět.

 • SC 505 bude odjíždět z Plzně hl.n. do Ostravy v 7:59.
 • SC 506 bude odjíždět z Plzně hl.n. do Chebu v 18:06.
 • SC 512 bude odjíždět z Plzně hl.n. do Františkových Lázní ve 12:06.
 • SC 515 bude odjíždět z Plzně hl.n. do Bohumína v 15:57.

Vlaky SC Pendolino pojedou v úseku Plzeň – Františkovy Lázně a zpět na objednávku ministerstva dopravy místo klasických rychlíků, to znamená, že budou v tomto úseku ve 2. třídě bez povinné rezervace (místenky).

Vlaky Rx 762 a Rx 763, které původně jezdily denně jen z Prahy do Plzně a zpět, budou o nedělích prodlouženy až do Mariánských Lázní. Vlak Rx 762 bude do Mariánských Lázní odjíždět z Plzně hl.n. v 11:50, vlak Rx 763 bude přijíždět do Plzně hl.n. v 16:05 a bude pokračovat do Prahy (odjezd z Plzně hl.n. bude v 16:07).

Nejvýznamnější změny v regionální dopravě v Plzeňském kraji

Koncept jízdního řádu vlaků regionální dopravy na většině tratí stejný jako v roce 2015. V některých případech došlo k drobným úpravám a minutovým posunům časových poloh vlaků.

Trať 175 Rokycany – Nezvěstice

 • Trať se modernizuje (nové zabezpečovacího zařízení) a stavební práce budou pokračovat i v roce 2016.
 • Termín dokončení rekonstrukce zabezpečovacího zařízení  nebylo možné v době přípravy Jízdního řádu 2016 přesně stanovit, proto jsou některé spojů „jedou do odvolání” a ” ode dne vyhlášení”.

Trať 177 Pňovany zastávka – Bezdružice

 • Začnou jezdit dvě motorové jednotky Regionova.
 • Všechny přímé spoje Plzeň – Bezdružice zajistí nízkopodlažní Regionova, která je vhodná pro přepravu vozíčkářů, kočárků a jízdních kol, včetně bezbariérového WC.

Trať 180 Plzeň – Domažlice

 • Změna vozby u vlaků, které jezdí z Domažlic do Furth im Wald a zpět.
 • Na spojích pojedou motorové jednotky bavorského dopravce Regentalbahn. Motorová jednotka je vhodná pro přepravu vozíčkářů, kočárků a jízdních kol.
 • V úseku Domažlice – Furth im Wald pojedou dva páry (dopolední a odpolední) přeshraničních regionálních vlaků.
 • Vlak Os 5770 bude jezdit denně a odjezd z Domažlic je v 9:37.
 • Vlak Os 5772 bude jezdit v pracovních dnech s odjezdem z Domažlic v 17:37. Vlak Os 5772 bude jezdit o sobotách a nedělích, odjezd z Domažlic v 18:37.
 • V opačném směru bude jezdit denně vlak Os 5771, který bude přijíždět do Domažlic v 9:27 a vlak Os 5773 bude jezdit také denně, do Domažlic bude přijíždět v 17:27.

Trať 181 Nýřany – Heřmanova Huť

 • Na trati 181 můžou školáci využít zlepšení přípojové návaznosti na školní spoj do Plzně s odjezdem z Heřmanovy Hutě v 6:50, příjezd do Plzně v 7:33.

V současné době probíhají intenzivní práce na přestavbě železniční stanice Plzeň Hlavní nádraží. V novém jízdním řádu budou tyto práce pokračovat včetně rekonstrukce III. tranzitního železničního koridoru v úseku Chrást u Plzně Plzeň hl.n. Stavba probíhá za plného provozu všech vlaků, z tohoto důvodu zůstal nový jízdní řád v úseku Chrást u Plzně –– Plzeň hl.n. koncipován pro jednokolejný provoz, aby probíhající stavbou nedocházelo k narušování pravidelnosti železničního provozu.

V novém jízdním řádu budou České dráhy řadit do rychlíkových spojů modernizované vozy. Vlaky dálkové dopravy, kde tato změna nastala, jsou označeny v jízdním řádu “Rx” místo tradičního označení “R”.

V dálkové dopravě jezdí na relacích Praha – Plzeň – Cheb, Praha – Plzeň – Železná Ruda-Alžbětín, Praha – Plzeň – Mnichov modernizované vozy řady Bbdgmee236 se zvedací plošinou pro vozíčkáře, dále vozy řady ABpee347, Bee240, Bpee237 nebo Bdtee276. Na vlacích EC Praha – Plzeň – Mnichov je řazený také moderní bistrovůz s první vozovou třídou řady ARmpee. Vůz se zvedací plošinou pro vozíčkáře řady Bbdgmee236 je součástí spojů dálkové dopravy Plzeň – Brno. Na relaci Plzeň – Most jezdí rekonstruované velkoprostorové motorové vozy řady 842 a velkoprostorové řídící vozy řady ABfbrdtn s oddíly první a druhé vozové třídy, vybavené zásuvkami pro připojení drobné elektroniky, zvedací plošinou a místem pro kola.

 

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

 1. Pánové mne zajímá regionální jízdní řád jižní čechy prosím co je mě do toho ,že kupujete nové vlaky Každý slušný dopravce vydá vkdyž jezdíte časově hůř než staré motoráky.Proč ještě není tiskově vydán regionální jízdní řád ? Každý slušný dopravce vydá tiskově (pro starší lidi ,kteří nemají internet) před dobou platnosti . Je to trochu přehozené ,ale stejně si děláte co s némi obyčejnýmí cespujícími chcete .Nemá cenu si psát. Nepoužívám sprostá slova tak jak je to zavedené v českých Zemích.

 2. Nevím kdo schvaluje můj komentář (je mi tolik let ,že si pamatuju cenzuru a všeobecnou šikanu od Státních institucí Jemě až trapně , že vnovém roce semusím doslova hrabat v těchto prkotinách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *