O Vánocích zima nebude. Počítejte s vichrem, se sněhem jen na horách

Vánoce na sněhu – kromě vyšších hor – na 99 procent nebudou. Meteorologové spíš předpovídají déšť, silný vítr, sníh a náledí.  Teploty by ale měly být výrazně nad nulou a sníh se po většinu času objeví jen na horách.

„Dynamika počasí bude velká, přes Česko budou v rychlém sledu přecházet jednotlivé frontální systémy od severozápadu,“ uvedla pro novinky.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Od čtvrtka bude pršet a na vrcholcích hor může napadnout až 40 centimetrů nového mokrého sněhu. Přijde silný vítr, který v nárazech bude mít 70 až 90 km/h, na horách i 110 km/h. Teploty přes den vystoupí na 3 až 7 °C.

V pátek začne astronomická zima, bude zimní slunovrat, dny se začnou pomalu prodlužovat. Jinak bude ten den zataženo místy s deštěm, na horách bude opět sněžit, teploty nad ránem klesnou na -2 až 4 stupně, přes den se opět dostanou na 2 až 7 stupňům. Stále bude větrno s nárazy až 90 km/h.

V sobotu bude sněžit i ve středních polohách, postupně se bude sníh měnit v déšť a sněžit bude už jen na horách. Teploty nad ránem budou opět -2 až 4 stupně, přes den pak 1 až 5 stupňů. Stále bude foukat.

Na Štědrý den se výrazněji oteplí, bude však zataženo s deštěm, teploty přes den se ale dostanou na 5 až 9 stupňů. Vítr poleví jen lehce, nárazy budou podle Honsové kolem 55 km/h.

„Na 24. prosince byla u nás nejvyšší teplota naměřena v roce 1958 na stanici Lučina 14,5 °C. Z pražského Klementina je teplotní rekord na 12,9 °C z roku 1977. Nejnižší teplota na Štědrý den byla naměřena na Horské Kvildě v Plzeňském kraji -31,5 °C v roce 2001,“ připomněla Honsová, jak bývá počasí na vánoční svátky proměnlivé.

V pondělí na první svátek vánoční se bude dál oteplovat. Plusové teploty budou i v noci, přes den se rtuť teploměru vyšplhá na 7 až 12 stupňů. Stále bude foukat. Podobné to bude i v úterý, vítr by se mohl začít tišit.

Zdroj: Novinky.cz, ilustrační foto Pixabay

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *