Už ne obrazy a investice – zlato je fungujícím nástrojem proti inflaci

Často se mluví o tom, že zlato je efektivním nástrojem pro boj s plíživou inflací. Každý, kdo se zajímá o možnosti jak chránit své finance, o zlatě musí uvažovat. Už i proto, že inflace už není jen plíživá, nýbrž rostoucí takovým tempem, které nikdo nečekal. O zlatě uvažuje stále více lidí i proto, že se jedná vůbec o jedinou investiční komoditu osvobozenou od daně z přidané hodnoty. Nejvíce Máte-li volit mezi nákupem zlata nebo např. obrazů a nemovitostí, okamžitá úspora 21 procent při pořízení investice činí ze zlata neodolatelné lákadlo.

Prodejci investičního zlata hlásí v letošním roce rekordní zájem nových klientů. Potvrzují to i zaměstnanci nejznámějšího českého e-shopu se zlatem www.zlate-mince.cz, který je v provozu již od roku 2003. I oni hlásí enormní zájem klientů o uložení svých peněz do zlata, coby bezpečného přístavu. „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká zakladatel tohoto e-shopu Pavel Trtík. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ dodává Pavel Trtík.

Poptávka po investičním stříbru naopak klesá. Stříbro ve formě investičních mincí (bullions) nebo slitků má vůči zlatu tu zásadní nevýhodu, že při jeho nákupu musíte daň z přidané hodnoty zaplatit. Tedy jednadvacet procent z hodnoty každého pořízeného slitku musí prodejce odvést do poklady ministryně Schillerové. Stříbro proto nemůže těžit z daňové úlevy tak jako zlato a střadatelé obracející v rukou každou korunu se od něj odvrací a volí raději nákup zlata.

Na českém trhu hrají prim švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus. Jejich světová proslulost a hlavně nízká cena při srovnání s jinými švýcarskými nebo německými slitky z nich činí jasného favorita i pro váš nákup. V této souvislosti je potřeba vědět, že české alternativy oblíbených zlatých cihliček neexistují, protože žádná mincovna v Česku zlato ve formě slitků nevyrábí. Chcete-li zakoupit zlato v diskrétnější podobě, neoznačené sériovým číslem, volte zlaté mince Wiener Philharmoniker. V dobrých e-shopech získáte zcela nové mince ročníku 2021. Krásné mince si můžete koupit za cenu zlata stejně jako výše zmíněné zlaté slitky.

Podle odborníků je stále stabilní poptávka po zlatých dukátech, které mají navíc sběratelskou hodnotu. Vydávají se totiž v omezeném nákladu například jen několik set kusů. Lídrem jsou svatováclavské dukáty, které si oblíbili patrioti, akcentující národní charakter těchto dukátů. Ty se vydávají v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.

Podobná je situace i na Slovensku. Tamní klienti nakupují zlato v Čechách rádi. Na našem trhu je nákup investičního zlata často výrazně levněji než u jejich domácích firem. Bankovní poplatky ze mezistátní převody peněz jsou pak již zanedbatelnou korunovou položkou. Vzájemným obchodům tedy nic nebrání. Odlišností slovenského trhu je však trvalý zájem o nákup zlatých cihliček ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ vysvětluje Kamila Bantová ze zlatých mincí.

I

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *