Léčili se ze závislostí. Teď mohou pomoci dalším zvládnout svůj problém

V Psychiatrické nemocnici v Dobřanech se posledního září sejdou úspěšní absolventi zdejšího specializovaného mužského oddělení léčby závislosti na alkoholu a drogách. O své zkušenosti a životní příběhy se podělí přibližně dvacítka pozvaných nejen se současnými pacienty, ale i s terapeuty a zdravotníky.

„Věříme, že zkušenosti abstinujících absolventů mohou naše nynější pacienty kladně motivovat a dodat jim důvěru v sebe a v úspěšnost nemocniční léčby. Pro nás odborníky toto setkání představuje zpětnou vazbu. Rádi bychom zjistili, jak se našim bývalým klientům vede i nakolik se nám podařilo kladně ovlivnit jejich život. Oddělení léčby závislosti pro ženy podobné srazy pořádá a mají úspěch. Chtěli bychom stejnou tradici zavést i u nás na mužském oddělení,“ uvedl psycholog oddělení Martin Dušák.
Smysluplnost podobných setkání potvrzuje psycholožka ženského oddělení léčby závislostí Veronika Gavlasová. Oddělení je pořádá jednou ročně na jaře, obvykle se o své zkušenosti a problémy přijde podělit na tři desítky bývalých klientek nemocnice. „Jde nám především o motivaci i inspiraci současných pacientek. Abstinující ženy jim svými životními příběhy dokazují, že se lze se svojí závislostí naučit žít a fungovat. Ale i pro nás terapeuty mají tato setkání význam, dokazují nám, že naše práce má smysl,“ řekla Veronika Gavlasová.

Léčba závislostí se odehrává na režimovém oddělení. Jádrem je skupinová psychoterapie a pevně stanovený režim, včetně budíčku a rozcvičky, čas vyhrazený na jídlo a na další činnosti, jako je pracovní terapie, arteterapie, relaxace, muzikoterapie či jóga. Pro pracovní terapii jim pak slouží například místní zahrada a skleníky.

„Předpokladem úspěšnosti léčby je především motivace a odhodlání pacientů. I když se třeba nechají hospitalizovat na přání svých nejbližších, snažíme se je během léčby dovést k náhledu na své onemocnění a dospět k tomu, že se chtějí zbavit závislostí především kvůli sobě a jejich budoucí život záleží jen na nich,“ uzavřel Martin Dušák.

Psychiatrickou nemocnicí v Dobřanech projde specializovaným oddělením pro léčbu závislostí ročně přes 100 mužských pacientů různého věku. Oddělení má kapacitu 33 lůžek. Pacienti zde stráví průměrně tři měsíce. Zhruba dvě třetiny z nich má problémy s alkoholem, jedna třetina pak s jinými návykovými látkami, nejčastěji s pervitinem.

Oddělení pro ženy má kapacitu 16 lůžek, ročně se zde léčí 50 až 60 žen, od mladých dívek až po starší ženy. Drtivá většina, až 90 procent, se léčí ze závislosti na alkoholu, zbytek pak ze závislosti na drogách, ponejvíce na pervitinu.

Obecně se daří zhruba třetině závislých pacientů zcela abstinovat, třetině pouze z části a postupně se k užívání látky vracejí, zbývající třetina není z různých důvodů dlouhodobé abstinence schopna.

Zdroj: Psychiatrická nemocnice Dobřany

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *