Vyrazte do míst, kde vzniká umění. V Plzni, Klatovech, Železné Rudě, Vochově, Švihově…

O víkendu 23. a 24. září 2023 se  již po osmé otevřou své dveře ateliérů, galerií, škol a dalších míst, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Pro návštěvníky je to příležitost poznat osobně umělce, seznámit se s výtvarnými technikami a třeba i zkusit sami tvořit. Setkat se můžete s 200 umělci na 66 zastávkách v mapě. 

Cílem akce je co nejužší kontakt umělců a publika. Jde patrně o nejrozsáhlejší prezentaci výtvarníků, kteří tvoří v Plzni či v Plzeňském kraji nebo mají k regionu vztah, ať už tu prožili část života či zde například učí. “Letošní ročník je ve znamení novinek,” říká Jana Brabcová, autorka myšlenky a jednatelka pořádající společnosti Grafia. “Máme deset nových zastávek v mapě, tvořit se bude v například v železničním tunelu u Vochova, nově otevře Galerie Evropského domu SVK PK, Francouzská aliance, Galerie Azyl, Informační turistické a environmentální středisko v Železné Rudě, ale také hrad Švihov. Odložte mobily, vezměte děti, nechte je podle mapy nacházet ateliéry – a máte celý víkend co dělat! Zkuste si zdarma techniky, pro které doma nejsou podmínky, dívejte se umělcům pod ruce. A když se rozhodnete nějaký artefakt koupit, máte ho navíc i se zážitkem.“ Novinkou je také interaktivní výstava k historii Víkendu otevřených ateliérů ve Smetanových sadech.

V kavárně Na břehu Rhóny v Bezručově ulici představí svou tvorbu i novou knihu EPIGRAMminy a fórismy dva známí plzeňští výtvarníci, Jan Jelínek a Vladimír Líbal, křest knihy proběhne v sobotu v 16:00 hod.

Program je určen všem věkovým kategoriím. Návštěvníky čekají kromě výstav také  výtvarné workshopy, ať už jde o oblíbené sochání z pórobetonu,  tvorbu mozaiky, výrobu šperků, tvorbu z papíru, razítkování a otisky do hlíny, a v neposlední řadě také figurální kresba s akademickým malířem Borisem Jirků a Martinem Prachařem. Zdarma otevřou své dveře Západočeská galerie v Plzni (výstavní síň „13“), Pavilon skla Klatovy – PASK, Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech, Knihovna města Plzně, Hospic svatého Lazara a mnoho dalších. Chybět nebude ani Galerie Ladislava Sutnara a Fakulta designu a umění Západočeské univerzity, kam návštěvníky zdarma doveze umělecká tramvaj. Graffiti si nově můžete zkusit v podchodu na Rokycanské třídě u Baumaxu.

„Sledujte naše stránky www.otevreneATELIERY.cz, tam najdete ke stažení mapu se šedesáti šesti zastávkami v Plzni i dalších městech – v Klatovech, Šťáhlavech, v Horní Bříze, v Břasích, ve Starém Plzenci, Dobřanech, Radčicích, Svrčovci, Tajanově, v Janovicích nad Úhlavou, v České Bříze, Křimicích či ve Lhotě,“ dodává Jana Brabcová. Tištěnou mapu naleznou návštěvníci také v místních infocentrech.

Na webu akce jsou také profily vystavujících umělců všech možných výtvarných oborů počínaje kreslením, malováním, přes sochařství, design, keramiku, fotografii, módní návrhářství, grafiku, šperk až po netradiční druhy umění, jako například tetování a malování na kůži. Mezi umělci jsou členové Unie výtvarných umělců například Tom Kůs či Josef Haring. Umělce na startu kariéry reprezentují např. Jan Stěhule, který byl jako šestnástiletý nejmladším vystavujícím akce a nyní již studuje na FDU ZČU.

Již tradičně se mohou návštěvníci během Víkendu otevřených ateliérů zúčastnit soutěží: o nejaktivnějšího návštěvníka, o nejhezčí snímky, video či o nejobdivovanější umělecký výtvor vytvořený návštěvníkem. Nejlepší fotografie dopravních prostředků odmění také Plzeňské dopravní podniky. Novinkou je také soutěž I sportovec má duši umělce pro běžce, kteří oběhnou největší počet ateliérů.

Celý víkend návštěvníky vozí zdarma tramvaj PMDP se speciálním jízdním řádem, která je zároveň infocentrem celé akce.

I letos proběhne ART PARTY – neformální setkání u sklenky vína s umělci,  v sobotu 23.9.2023 od 20:30  hod v Papírně. K poslechu zahraje živá hudba – Džangobells. Všechny vstupy jsou ZDARMA stejně jako registrace výtvarníků.

Zdroj: Grafia, snímky jsou z loňského ročníku

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *