Stany, spacáky, karimatky i zimní bundy. Plzeň vyhlásila sbírku, která má zahřát

V Plzni je několik stovek lidí, kteří žijí na ulici. Přichází pro ně nejnáročnější období – zima, kdy je nocování venku při nízkých teplotách může ohrožovat na životě. Proto krajská metropole vyhlásila sbírku Pomoc, která zahřeje. Probíhá od začátku prosince, minimálně do konce února. Sbírku organizuje magistrátní odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování. Plzeň i letos, tak jako v předchozích letech, připravuje sérii opatření pro lidi bez domova. V případě mrazivých nocí bude postaven tzv. teplý stan v areálu DEPO2015, jenž může fungovat až 14 dní a nabídne přístřeší s maximální kapacitou 70 osob.

V Plzni žije zhruba 400 osob bez domova. Část z nich může v období mrazů trávit noc v noclehárně svatého Františka, který provozuje městská charita. Ta poskytuje i službu nízkoprahového denního centra s kapacitou 40 osob. I přesto, že lidé bez domova mohou přečkat noc na teplé židli v rámci navýšené kapacity Domova sv. Františka, je stále nedostatečná. Proto město připravuje každý rok několik zimních opatření. Letošní novinkou je městská sbírka Pomoc, která zahřeje, jejímž cílem je od veřejnosti získat jakékoliv vybavení, které pomůže lidem bez domova přečkat období nízkých teplot venku.

Občané mohou darovat to, co již sami nepotřebují a jedná se o stále funkční věci, nebo něco potřebného koupit. „Potřebujeme pro lidi bez domova především bundy a kabáty, čepice, rukavice, teplé boty a ponožky, termoprádlo, zateplené kalhoty, spacáky, stany, alumatky a karimatky, ale i třeba šály či staré deky,“ uvedl Jakub Václavů, vedoucí oddělení sociálního začleňování odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování.

Pomoc přijímají dvě sběrná místa. V centru Plzně se jedná o Univerzitní kavárnu Družba, Sedláčkova 19, druhým místem je sídlo Diecézní charity Plzeň, Cukrovarská 16.

Sbírka Pomoc, která zahřeje bude podpořena také na sociálních sítí. Vzniklo speciální video. „Ptáme se občanů Plzně, co dělají, když je jim zima. Nejčastěji odpoví, že se doma přikryjí peřinou, uvaří si čaj, vezmou si teplé ponožky. Poté se ptáme lidí bez domova, co dělají oni, když je jim zima – zapálí si oheň, hledají v popelnicích teplé oblečení. Nejdůležitější na přečkání zimy v ulicích pro ně je spacák,“ doplnil Jakub Václavů. Kromě videa budou na sociálních sítí (facebooku a instagramu města Plzně – Plzeň.eu a Odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování) vizuály s lidmi, kteří žijí na ulici a účinkovali ve videu, včetně informací o sbírce.

Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *