Divadlo ALFA úspěšně zakončilo velké turné po Japonsku

Třicet pět představení, patnáct měst a více než sedm tisíc nadšených japonských diváků, tímto výčtem se může pochlubit plzeňské Divadlo ALFA, které se vrátilo ze svého dosud nejdelšího turné po Japonsku. Loutkářské putování inscenace Tomáše Dvořáka „Pozor, Zorro!“ trvalo celkem padesát pět dní. Plzeňští loutkáři vyprodali velké sály v japonských metropolích Tokyo, Osaka, Nagoya nebo Kjotó, zavítali i do exotických hracích míst na ostrově Oshima nebo v jednom z rodišť divadla bunraku Minami Awaji u ostrova Šikoku a během hostování nechybělo ani hraní na severním japonském ostrově Hokaido.

Divadlo ALFA připravilo verzi inscenace Pozor, Zorro! v japonštině. Během prvních několika uvedení však herci ještě doplňovali a měnili text podle reakcí japonského publika. Po týdnu již reagovali japonští diváci na většinu vtipů a divadelních situací, podobně jako diváci v Plzni.

Ve třetím největším japonském městě Nagoya vyprodali návštěvníci vstupenky na dvě představení během čtrnácti dnů. Stejně rychle se zaplnili sály v Tokiu nebo Kjótu. Většinu publika tvořily rodiny s dětmi, protože v Japonsku právě probíhaly letní prázdniny. Stejně tak na představení hojně chodili fandové loutkového divadla. Právě české loutky mají v Japonsku stále dobré jméno a Divadlo ALFA, po úspěchu inscenací Tři mušketýři v roce 2018 a Johannes Doktor Faust v roce 2019, je aktuálně asi nejoblíbenějším českým loutkářským souborem v Japonsku.

Japonští diváci čekali na představení Pozor, Zorro! dva roky. Partnerské Divadlo PUK, které turné produkovalo, muselo kvůli pandemii nemoci covid-19 turné dvakrát odložit. „Během tohoto odkladu však přibývalo dalších zájemců mezi japonskými pořadateli a turné se nakonec oproti plánu rozšířilo o dva týdny,“ uvedl ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

Plzeňští herci, kterých se do Japonska vydalo celkem 11, realizovali kromě představení také tři workshopy, kde představili hraní s českou marionetou a vyráběli s dětmi loutky. Na oplátku dostali čeští herci od japonských kolegů z Minami Awaji školení, jak ovládat loutky stylu bunraku.

Úspěšně se Alfa představila i na českém velvyslanectví v Tokiu, kde hravě vyprodala dvě představení. Velmi vřelé přijetí se loutkářům dostalo v partnerském městě Plzně Takasaki, kde Zorra vidělo několik stovek diváků.

Fenomenální úspěch představení Pozor, Zorro! během turné vyvolal v Japonsku zájem o další inscenace Divadla ALFA a o spolupráci s českými loutkáři. „Během letošního hostování jsme dostali pozvání na dva japonské festivaly v roce 2024. Jednáme také o společném představení českých a japonských loutkářů v roce 2024,“ upřesnil Jakub Hora.

Organizátorem japonského turné bylo spolu s Divadlem ALFA divadlo Puppet Theatre PUK, spolupracovalo České centrum Tokio. Turné se konalo pod záštitou Velvyslanectví ČR v Tokiu a UNIMA Japan, za podpory Ministerstva kultury České republiky, Fondu na podporu kultury a umění Ministerstva kultury Japonska a Japan Arts Council.

Brzy po návratu domů čeká plzeňské divadelníky další cesta do zahraničí, tentokrát budou hrát před diváky v Bruselu v rámci festivalu Týden české loutky, od 18. do 22. 10. 2022. Tento festival reprezentuje české loutkářství v rámci předsednictví ČR v Radě EU, je realizován ve spolupráci Divadla ALFA, Divadla Peruchet, Západočeského muzea, Plzeňského kraje, Českého centra Brusel, UNIMA ČR a Institutu umění ČR. „Je nám ctí, že plzeňský region se svou hlubokou tradicí loutkářství a Divadlo Alfa dostalo na starosti tuto významnou českou prezentaci v Bruselu,“ dodal Jakub Hora.

V Plzni na domovské scéně Alfy odstartovala nová sezóna v sobotu 1. října a pokračuje jak dopoledními představeními pro školy, tak oblíbenými sobotními pohádkami pro rodiny s dětmi. V sobotu 8. 10. to bude od 15 hodin příběh Jak si Míša hledal kamaráda, o týden později loutková pohádková komedie Tři siláci na silnici a v sobotu 22. 10. hostující divadlo Damúza s představením Honza Pták. Poslední říjnovou sobotu zve Alfa na detektivku Zločin v říši pohádek.

Zdroj: Daniela Vítová, tiskový servis

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *