Do Plzně se po třech letech vrací benefice Gospel (až) na dřeň. Na 1. máje

Po pauze, způsobené koronavirovou pandemií se do Plzně vrací již dvanáctý ročník tradičního gospel workshopu s názvem Gospel (až) na dřeň, který vyvrcholí benefičním koncertem ve prospěch Nadace pro transplantace kostní dřeně. Ten se uskuteční se 1. 5. 2022 v kostele ECM Maranatha v Husově ulici od 18 hodin večer.

V  první části vystoupí sbor Touch of Gospel pod vedením dirigenta Michala Beránka, v části druhé se k souboru přidají hosté – zpěváci z celé České republiky. Tento devadesátičlenný sbor budou dirigovat hostující zahraniční dirigenti – Polka Gabi Gąsior, Dánka Sarah Moshage Ahola a britský černošský zpěvák a dirigent Colin Vassell, kteří zároveň vystoupí jako sólisté. Sbor doprovodí kapela v čele s klavíristou Martinem Krčem, na druhé klávesy bude hrát Lukáš Turek, za bicí usedne Filip Badu Ernst, baskytaru obstará Marek Cába a na kytaru bude hrát Viktor Jerman.

Vstupenky v ceně 200 korun budou v prodeji na místě hodinu před začátkem koncertu a veškeré vstupné získá Nadace pro transplantace kostní dřeně.

„Po workshopu a koncertu Gospel (až) na dřeň se nám v koronačasech už hodně stýskalo,“ říká Michal Beránek, jeden z členů pořádajícího spolku Gospel Train, z.s. a zároveň dirigent souboru Touch of Gospel. „Proto jsme začali celý projekt pro rok 2022 připravovat již koncem srpna 2021, aniž jsme věděli, jak to dopadne. A ono to dopadlo dobře a workshop i koncert může letos normálně proběhnout, nejen s velkým sborem, ale dokonce se třemi dirigenty místo obvyklých dvou. Jsme za to rádi, protože letošním workshopem a koncertem nejen pomůžeme nadaci, ale zároveň si připomeneme i dvacet let od vůbec prvního gospelového workshopu v České republice, který se konal také v Plzni na konci března 2002.“

Gospel je duchovní hudba Afroameričanů, která začala vznikat na přelomu 19. – 20. století v období velkého duchovního probuzení v USA. Tradiční gospel připomíná ze všeho nejvíc blues. Vznik současného gospelu se zpravidla datuje do roku 1969. Současný gospel má mnoho podob, je blízký soulu, r’n’b, ale vstřebal i řadu jiných hudebních vlivů. Gospel je populární nejen v USA, ale také v mnoha evropských zemích, především ve Skandinávii a Německu.

Zdroj: Gospel Train, z.s.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *