S Plzeňskou filharmonií vystoupí ve čtvrtek ruský virtuóz ve hře na trubku Sergei Nakariakov

Dalším z mimořádných hostů Plzeňské filharmonie v koncertní sezóně 2015/2016 je světoznámý ruský virtuóz ve hře na trubku, Sergei Nakariakov, v hudebním světě nazýván též „Paganini ve hře na trubku“, „výjimečný talent “či „mladý kouzelník z Ruska“. Na třetím koncertě abonentní řady A, který se koná již tento čtvrtek 26. listopadu od 19 hodin v Měšťanské besedě, provede s Plzeňskou filharmonií Čajkovského Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr, op. 33, v úpravě pro křídlovku.

Tato skladba patří v původním znění mezi nejoblíbenější skladby violoncellové literatury, úpravu pro křídlovku realizoval pro Nakariakova jeho otec a sám interpret ji považuje za zvlášť vydařenou. Dle jeho názoru se křídlovka svým sametovým tónem blíží zvuku violoncella, zároveň se zde projevují nové barvy a nuance, které tak může posluchač v tomto všeobecně známém díle nově “objevit“. Interpretův nástroj speciálně vyrobený Antoinem Courtoisem má díky čtyřem ventilům navíc možnost obsáhnout hlubší polohy, než je u křídlovky běžné. Rokokové variace nahrál S. Nakariakov v roce 2000 na své album No Limit.

Na programu je dále Pražské nokturno Petra Ebena a Symfonie č. 2 D dur, op. 36 Ludwiga van Beethovena. Dirigentem večera je šéfdirigent Plzeňské filharmonie, Tomáš Brauner.

 

Německý skladatel Jörg Widmann složil speciálně pro Sergeie Nakariakova koncert pro trumpetu „Ad Absurdum“, který měl premiéru v roce 2006 s uskupením Münchner Kammerorchester pod vedením Christopha Poppena. Widmann mu dílo nejen věnoval, dokonce mu ho složil i přímo na tělo, pro jeho jedinečné technické schopnosti a s nimi spojenou možnost cirkulačního dýchání. „Sergei Nakariakov musí být ryba, musí dýchat žábrami. Kde jinde by bral dech na nekonečné vibrování trumpety, které pro něj napsal Jörg Widmann?“ ptal se kritik periodika Münchner Merkur, když výkon zažil. Nakariakov od té doby předvádí patnáctiminutové perpetuum mobile, virtuozitu, dohnanou až na hranici hratelnosti po celé Evropě, na podzim roku 2013 se Sergei Nakariakov ujal úvodních koncertů v pražském Rudolfinu, kde odehrál Widmannovo „Ad Absurdum“ pod vedením Jiřího Bělohlávka spolu s Českou filharmonií. Toto dílo dále odehrál i na festivalu Pacific Music Festival Sapporo v Japonsku, ve Wiener Musikverein v doprovodu Tonkünstler Orchester pod vedením Michaela Schønwandta, a první den roku 2015 ho uvedl poprvé v Kölner Philharmonie spolu s Deutsche Kammerphilharmonie.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *