Rozsviťme Fakultní nemocnici Plzeň, rozsviťme celé Česko. Pomůže i jedno semínko

Slunečnice je symbolem Světového dne roztroušené sklerózy a nositelkou slunce i světla. Regionální organizace Roska Plzeň společně s Nadačním fondem Impuls a Neurologickou klinikou FN Plzeň zvou veřejnost na happening pro podporu osvěty vážné nemoci – roztroušené sklerózy (RS).

Osvětový projekt nenásilným způsobem – vysazováním slunečnic v mnoha místech České republiky – poukazuje na to, že lidé s roztroušenou sklerózou žijí svůj život s diagnózou nevyléčitelného onemocnění a vyzývá k podpoře takto nemocných, upozorňuje na úskalí této nemoci mladé lidi, kteří se s ní doposud nesetkali a pro něž tato informace může znamenat zásadní rozdíl v kvalitě jejich dalšího života.

“Ve čtvrtek 25. května ve 13 hodin může každý s námi zasadit slunečnici před vchodem F, FN Plzeň-Lochotín, alej Svobody 80. Podpořte ty, jejichž nezvaným průvodcem života je roztroušená skleróza,” zve mluvčí FN Gabriela Levorová. “Jadérka slunečnic představují jednotlivé nemocné – každý z nich je jedinečný v boji se zákeřnou nemocí. Okvětní lístky slunečnice potom neziskový sektor, NF IMPULS a jednotlivé pacientské organizace. Stonek představuje zdravou populaci, o níž se potřebují lidé s „ereskou“ opřít. Listy na stoncích znázorňují podané pomocné ruce. Zavřené, sklopené hlavičky nočních slunečnic jsou problémy, které s RS přichází,” uvedla Levorová.

Každé ráno otáčí slunečnice hlavu za sluncem, jde vstříc nové naději, tak jako lidé s RS doufají v lék, který nemoc vyléčí. RS je nemoc mladých lidí, průměrný věk, kdy je diagnostikována je 29 let (přesně 29,5); ale nevyhýbá se ani dětem do 15 let (v ČR 30 dětí). “A možná to je ten správný začátek, pomoci lidem kolem nás začít o “eresce” přemýšlet jinak, vidět konkrétní lidi, a odtud je jenom kousek k dalším věcem. Jako je podpora, zastání a pomoc na místech, kde se rozhoduje o budoucnosti. Rozsviťme ČR propojuje světy a otevírá nové možnosti. Pro všechny. Nejen nemocné a jejich rodiny, ale také pro ostatní, kterým ukazuje, že jsou tu lidé, kteří se nevzdávají. Kteří jsou stateční nemoci navzdory,” říká Gabriela Levorová.

Zdroj: FN Plzeň, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *