Provoz elektrokol, koloběžek i jednokolek dostane v Plzni jasná pravidla

V plzeňských ulicích se objevuje stále víc elektrokol, elektrokoloběžek, jednokolek a dalších prostředků osobní mobility (tzv. mikromobility). Jejich počet se zvýšil zejména v období pandemie nemoci covid-19, ale rozšiřuje se dál. Je tak nutné začít více řešit podmínky pro tyto moderní prostředky individuální dopravy. Se vzrůstajícím počtem uživatelů totiž vzrůstá i počet nebezpečných situací a kolizí s chodci i motorovými vozidly. Proto si město nechalo zpracovat Studii pro řešení mikromobility v Plzni (zkráceně Studii mikromobility).

„V posledních letech přibylo velké množství různých osobních dopravních prostředků mikromobility. Čím dříve nastavíme pravidla pro sdílené systémy těchto vozítek, tím dříve zabráníme případným nepříjemnostem, jako tomu bylo v jiných městech, na jejichž území vstoupili provozovatelé sdílených prostředků mikromobility v době, kdy tato pravidla ještě nebyla nastavena,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Schválený dokument analyzuje stávající situaci v Plzni a srovnává ji s jinými městy u nás i v zahraničí a na základě již vyzkoušených postupů navrhuje tzv. měkká i tvrdá opatření, která mají pomoci integrovat prostředky mikromobility do dopravy ve městě.

Správa veřejného statku města Plzně má do půl roku radě města předložit plán navrhovaných opatření vyplývajících ze schválené Studie mikromobility. Efektivní řešení mikromobility ve městě přispívá totiž nejen lepšímu ovzduší, ale při jejím masivnějším rozvoji také ke zrychlení motorové dopravy (ti, co přesednou z aut na kola atd. totiž sníží kongesce).

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *