Program Měšťanské besedy je v únoru bohatý. Nabízí divadlo, Lídu Baarovou i festival Best of

Hned v úvodu měsíce můžete zhlédnout výbornou Evu Holubovou a Oldřicha Víznera v duchařské komedii Rande s duchem (7. 2.). Velmi neotřelá adaptace ruského klasika Gogol na stojáka aneb Ženitba (9. 2.) rozhodně uchvátí jak znalce mistrova díla (těm zcela konzervativním se ovšem předem omlouváme) tak i neznalce z řad fanoušků stand-up comedy. V hlavních rolích Lukáš Pavlásek a Ester Kočičková. V neděli 21. 2. si kapela Spirituál kvintet připomene v Měšťanské besedě 55 let od svého založení. Legendární zpěvačka Marta Kubišová se rozhodla, že v roce 2017 ve svých pětasedmdesáti ukončí pěveckou kariéru. Nenechte si ujít její poslední recitál (26. 2.).

V Kině Beseda startuje na začátku měsíce oblíbená přehlídka Best of, tentokrát zaměřená na nejlepší snímky roku 2015. Cyklus začíná 8. února snímkem Marťan s Mattem Damonem v hlavní roli a zatím se 2 nominacemi na Zlatý glóbus. Únor nabídne i novinky – z těch českých to bude film Filipa Renče o osudech Lídy Baarové. Stejnojmenný film promítáme 5. a 12. února. Této herečce se věnuje i nový dokument Heleny Třeštíkové nazvaný Zkáza krásou (3. 2., 24. 2.;  26. 2.). Další českou novinkou je režisérská prvotina Vojty Kotka Padesátka (11. 2.). Ze zahraničních novinek si do Kina Beseda můžete zajít na western podle gusta Quentina Tarantina Osm hrozných (4. 2.).

PROGRAM MĚŠŤANSKÉ BESEDY

únor 2016

HUDBA

8. 2.      19:00    Zpívám, tedy jsem

Při hudebních večerech tradičního cyklu, který uvádí Jiří Untermüller, uslyšíte nejkrásnější operetní melodie v podání členů souboru DJKT, mezi nimiž budou Venuše Dvořáková, Roman Krebs, Hana Spinethová a další.

Klavírní doprovod: Táňa Vaněčková

 

11. 2.    19:30    Jazz & Swing Night

                            Petr Beneš & Jeepers Creepers

                            Nový koncertní program!

Legendární hudba americké jazzové éry. Písně nejznámějších osobností jazzu a swingu, jakými byli Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Duke Ellington a další v originálním podání. Petr “Satch” Beneš je zpěvák čerpající z kvalit nestárnoucích jazzových a swingových standardů, zpívá chraplavým hlasem, nepokouší se však o křečovitě „věrné“ napodobování legendárního Louise Armstronga. Do písní přidává osobitost a originalitu.

Hudební doprovod: Jeepers Creepers a zpěvačka Katka Martínková

 

14. 2.    19:00    Ondřej Havelka & Melody Makers: Nás to tady furt baví

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers se opět rozhodli nabídnout ty vůbec nejlepší hudební kusy, jež nám světový swing 30. a 40. let zanechal. Zběsilé, virtuózní kusy střídají nesmrtelné sladké melodie. Žhavý americký swing zvedá ze židlí, české písně konejší nervy. Anebo naopak! Beze všech pochyb však vězte, že hned po prvních vteřinách strhující show plné rytmu a humoru, vám zazáří plaménky v očích…

 

16. 2.    19:00    Nezmaři

Tato folková kapela charakteristická vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů se ohlédne za 20 lety na profesionální scéně. V koncertním programu zazní jak nejznámější hity (Bodláky ve vlasech, Ráno bylo stejný, Musíš jít dál, Písek, Fénix, Růže) z jejích 13 alb, tak i písničky nové.

 

21. 2.    19:00    Spirituál kvintet

Skupina s nebývale širokým repertoárem – od moravských lidových písní, renesančních, pražských, irských a skotských balad až ke gospelům a spirituálům. Řada písní zlidověla, koncerty se často stávají společným muzicírováním Spirituál kvintetu a publika.

 

29. 2.    19:00    Poslední recitál Marty Kubišové

Legendární zpěvačka se rozhodla, že v roce 2017 ve svých pětasedmdesáti ukončí pěveckou kariéru. Nenechte si ujít její poslední recitál.

Doprovází hudební skupina Petra Maláska 

Host večera Milan Hein


DIVADLO

1. 2.      19:00    Cena za něžnost

J. Janěková, J. Čvančarová, A. Pyško a další

Jana Janěková, Jitka Čvančarová či Alexej Pyško vás pobaví, ale chvílemi půjde i do tuhého. Hra Cena za něžnost vás totiž provede téměř 30 lety soužití dvou žen – matky a její dcery. Hra vznikla podle stejnojmenného filmu, který v roce 1984 získal hned pět prestižních filmových Oscarů!

 

4. 2.      19:00    Táta

Celosvětově úspěšná divadelní komedie aneb “humorná zpověď novopečeného otce” Budete plakat smíchy i dojetím. Být tátou je úžasné! Být dobrým tátou ale vyžaduje hodně odvahy, odhodlání a zručnosti. Herec a táta Roman Pomajbo vás seznámí s pohledem moderního muže na těhotenství, porod a plínky.

Představení není vhodné pro děti do 15 let

 

7. 2.      19:00    Rande s duchem

                            Eva Holubová a Oldřich Vízner

                            Divadlo A. Dvořáka Příbram

Spisovatelka Rose se po smrti přítele Walshe stáhla do soukromí. Z letargie a nečinnosti ji dokáže vytrhnout pouze Walsh, přestože je už pár let na onom světě. Nenechte si ujít komedii, v níž exceluje Eva Holubová a Oldřich Vízner.

 

9. 2.      19:00    Gogol na stojáka aneb Ženitba

                            L. Pavlásek, E. Kočičková, L. Vychodilová, K. Hynek, R. Němec a další

Velmi neotřelá adaptace ruského klasika rozhodně uchvátí jak znalce mistrova díla (těm zcela konzervativním se ovšem předem omlouváme) tak i neznalce z řad fanoušků stand-up comedy. V hlavních rolích Lukáš Pavlásek a Ester Kočičková.

Hrají: Lukáš Pavlásek, Ester Kočičková, Lenka Vychodilová, Jana Tučková, Lumír Tuček, Karel Hynek, Petr Vydra, Richard Němec

 

15. 2.    19:00    Dívčí válka

                            Čechovo prozatímně osvobozené divadlo

Dívčí válka je nejúspěšnější a nejhranější ze všech divadelních her v České republice. Jeho atraktivnost se skrývá především v lehkosti žánru, nadsázce, využitých tématech a také v hereckém obsazení.

Hrají: S. Pogodová, F.R. Čech, M. Maděrič, J. Štědroň, O. Navrátil, R. Skamene, P. Jablonský, P. Martinák  a další

 

17. 2.    19:00    Můj báječný rozvod

Můj báječný rozvod je velice laskavá komedie, kterou irská autorka věnovala všem, kteří nikoli vlastní vinou zůstali sami. Všechny postavy vytváří Eliška Balzerová. Když autorka Geraldine Aron navštívila premiéru ve Viole, nešetřila na adresu české protagonistky slovy chvály.

Představení není vhodné pro děti do 15 let

 

18. 2.    20:00    Záměna

Divadelní spolek Jezírko

Karel a Adam jsou nejlepší přátelé už 15 let. Nastěhovali do dvou rodinných domů vedle sebe, ani plot si nepořídili. Jejich ženy jsou zase nejlepší přítelkyně. A protože u sousedů je vždy tráva zelenější, přátelství mužů vůči ženám od vedle se změní ve vášnivou přitažlivost.

 

23. 2     19:00    Caveman

Rob Becker – Máte chuť se rozesmát až k slzám?? Přijďte se podívat na slavnou one man show o tom, co dělá muže mužem a ženu ženou, o rozdílech mezi námi, o lásce, partnerství a vtipně utajených kvalitách obou pohlaví.

 

24. 2.    19:30    Mlýny

T. Hanák, J. Burda, J. Slovák, D. Vávra / R. Nebřenský, M. Šteindler / O. Trojan

Nejúspěšnější drama divadla SKLEP. Věčný konflikt dobra a zla, pravdy a lži, svědomí a morálky v každém z nás, a to vše v zeleném, neboť tento příběh viděný monoklem nemilosrdného humoru se odehrává v malé vojenské posádce kdesi v Čechách na pozadí tuhé totality konce padesátých let.

 

26. 2.    19:00    Travesti Show Kočky

Nechte se vtáhnout do světa fantazie, kde nic není nemožné. Zažijte vzrušující jedinečnou show plnou kouzelných efektů, světel a nápaditých kostýmů. V hlavní roli se představí české i zahraniční hity v barvitém a zábavném podání nejznámější skupiny české travesti scény Travesti Show Kočky.

 

 

OSTATNÍ ŽÁNRY

19. 2.    18:00    Taneční večer

K tanci a poslechu hraje dobře známé plzeňské DUO EVERGREEN KLASIK ve složení Jan Ježek (housle + vokál) a Jaroslav Špelina (klávesy + vokál).

Cyklus tanečních večerů v režii OSS MMP.

VSTUP ZDARMA

 

AKCE PRO DĚTI 

7. 2.      14:30 a 16:00    Princezna se zlatou hvězdou na čele (Divadlo eMILLIon)

Jistě všem dobře známá pohádka o princezně Ladě, která se před zlým králem ukryla v kuchyni sousedního království.

Vhodné pro děti 3+

 

14. 2.    14:30 a 16:00    Pohádka z rybníčku (Divadelní společnost M+M)

Pohádka o rybáři, který má rád čistou vodu, ale přitom sám dělá vše proto, aby vůbec čistá nebyla. Hastrmánek se štikou budou mít plné ruce práce, aby ho napravili.

Vhodné pro děti 3+

 

20. 2.    14:30    Karneval s Bambulí a Famfulí

Klauni Bambule a Famfule připravují pro Vaše děti sobotní odpoledne plné karnevalových radovánek. Opět budou s dětmi soutěžit, tančit a hrát si.

Děti, nezapomeňte si maškarní kostýmy!

Vhodné pro děti 3+

 

21. 2.    14:30 a 16:00    O Sněhurce (Divadlo Dráček)

Ani Sněhurka nemusí mít sedm trpaslíků, aby nakonec všechno dobře dopadlo.

Vhodné pro děti 3+

 

28. 2.    14:30 a 16:00    Modrá pohádka (Nána divadélko)

Letní příběh táty – kapitána a mamky – plavčíka, kteří proplouvají mořem života na své malinké loďce. Velké dobrodružství zažijí se svým novým členem jejich posádky – rybou – RÝBOU, která rozehřeje svou dobrotou nejedno srdce.

Vhodné pro děti 3+

 

KINO BESEDA

Zahraniční filmy promítáme v původním znění s českými titulky.

 

1. 2. ; 5. 2., 12. 2.            18:30    Lída Baarová

ČR, 2016, 110 minut
Režie: Filip Renč
Hrají: Táňa Pauhofová, Karl Markovics, Gedeon Burkhard, Simona Stašová, Martin Huba, Lenka Vlasáková, Pavel Kříž, Anna Fialová, Jiří Mádl, Zdena Procházková-Hartmann

 

Příběh české herečky nenechá žádné srdce chladné a žádné oko suché. Podívejme se společně na vzestup i pád jedné z nejkrásnějších žen své doby – Lídy Baarové.

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských” sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká…

 

3. 2. ; 26. 2.       18:30    Zkáza krásou

24. 2.                  16:00
ČR, 2015, 90 minut
Režie: Helena Třeštíková, Jakub Hejna

Dlouhý: Lída Baarová. Herečka, pro kterou byla její krása největším darem i prokletím zároveň. Mladá a atraktivní dívka se rychle stala největší československou filmovou hvězdou a dokázala si podmanit
i nejobávanější muže své doby. Vztah s ministrem říšské propagandy Josephem Goebbelsem z ní však obratem učinil národního nepřítele a symbol kolaborantství. Dokumentaristka Helena Třeštíková se
s Baarovou setkala v jejím zahraničním exilu. Na sklonku hereččina života natočila otevřenou zpověď kdysi milované a následně zatracované hvězdy na pozadí unikátních materiálů z několika evropských filmových archivů i ukázek slavných rolí Lídy Baarové. Příběh sebedestruktivní lovestory s proporcemi antické tragédie je fatálně spjat s evropskými dějinami a ukazuje mimořádně upřímný portrét ženy, jíž na vrcholu kariéry ležel svět u nohou. O to monumentálnější byl pak její pád do zapomnění
a samoty.

 

4. 2.                    18:30    Osm hrozných
USA, 2015, 182 min
Režie: Quentin Tarantino
Hrají: Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh ad.

Nový temný western Quentina Tarantina!

Několik let po občanské válce se zasněženými kopci Wyomingu řítí dostavník. Veze se v něm John Ruth (Kurt Russell), lovec lidí, známý také jako „Kat”, a Daisy Domergueová (Jennifer Jason Leigh). Jeho čeká odměna, vypsaná na její hlavu, ji soud a oprátka. Po cestě potkají dva muže – majora Marquise Warrena (Samuel L. Jackson), bývalého vojáka, ze kterého se také stal obávaný lovec lidí a Chrise Mannixe (Walton Goggins), jižanského odpadlíka, který o sobě tvrdí, že je novým šerifem ve městě, kam mají všichni namířeno. Když jim silná vichřice zabrání pokračovat v cestě, rozhodnou se hledat útočiště v dřevěnici u Minnie, která je oblíbenou zastávkou dostavníků. Ve dveřích je však nevítá majitelka, ale několik cizinců, kteří se rozhodně netváří přívětivě. Nad horským průsmykem zuří sněhová bouře a osm pocestných začíná tušit, že se do města asi nedostanou…

 

7. 2                      16:45    Dáma s kaméliemi

                                           Cyklus: Bolšoj balet

Nechte se na plátně Kina Beseda strhnout tragickým dramatem lásky pařížské kurtizány a muže z vyšší společnosti. Balet na motivy románu Alexandra Dumase mladšího dal vzniknout i slavné opeře La traviata! John Neumeier, jeden z nejvýznamnějších choreografů současnosti, rozkrývá hlubokou psychologii postav v jednom ze svých nejúspěšnějších titulů. Melancholickou atmosféru marné lásky umocňuje klavírní hudba Fryderyka Chopina.
Hudba: Fryderyk Chopin
Choreografie: John Neumeuier
Libreto podle románu Alexandra Dumase ml.
Délka představení: 3 h 5 min

8. 2.                    18:30    Marťan

                                           Cyklus: Best of 2015
USA, 2015, 142 minut
Režie: Ridley Scott
Hrají: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Kate Mara, Michael Pena, Jeff Daniels, Chiwetel Ejiofor, Donald Glover

 

Před šesti dny se astronaut Mark Watney (Matt Damon) jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď bude ale nejspíš taky prvním člověkem, který tam zemře… sám a bez spojení se Zemí.

 

10. 2.                  18:30    Velká nádhera
Itálie, Francie, 2013, 141 minut
režie: Paolo Sorrentino
hrají: Toni Servillo, Sabrina Ferilli, Carlo Verdone, Carlo Buccirosso, Isabella Ferrari, Ivan Franěk ad.

Zestárlý světák v podání Toniho Servilla zná v Římě kdejaké tajemství, vlastní život je však pro něj velikou neznámou. A příliš mu nepomáhá ani gin s tonikem. V hlavní roli Řím; tak úchvatný, až z jeho krásy může puknout srdce.

 

11. 2.                  16:00    Padesátka
ČR, 2015, 97 min
Režie: Vojta Kotek
Hrají: Jakub Prachař, Marek Taclík, Ondřej Pavelka, Vilma Cibulková, Tereza Voříšková, Vojta Kotek, Jiří Mádl a další

Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp, láká Vojta Kotek na svou filmovou komedii Padesátka, která se odehrává na hřebenech, svazích a v chatách zasněžených Krkonoš.

Co se stane na horách, zůstane na horách, a dole ať si dělaj, co chtěj. Opravdovým kořením Krkonoš jsou místní horalé, kteří zde žijí, ať už je sezóna jakákoliv. Lyžařka s jednou nohou, rolbař, jenž na Tři krále nepije, legendární lovec žen ozdobený neplodností, barman se zálibou ve věštění. A také Pavka, nejstarší žijící člen tradiční běžkařské rodiny Bulánů. Vždyť jeho otec zlomil během padesátky hůlku a stejně doběh jedenáctej, a svého syna nechal Pavka porodit na Sněžce ve vysoké nadmořské výšce, aby se rychleji okysličoval. Jenže právě syn Jura mu dělá starosti. Místo běžkování totiž nahání úplně jiné padesátky. Je závislý na svádění zralých žen, jimž vyhání mráz z duší.

Na závod, který Jura asi znovu nedokončí, přijíždí se svou matkou Jan Hilský a vedle skvělého času má i jeden osobní cíl. Za jeho splněním se vydává „nahoru“ – do zasněženého světa horských chat. Spustí tam lavinu událostí a vzpomínek a v neposlední řadě se naučí, jak se proflusává mlha.

Projekce pro seniory – zvýhodněné vstupné 69 Kč.

 

11. 2.                  18:30    Muž na laně

                                           Cyklus: Best of 2015
USA, 2015, 123 minut
Režie: Robert Zemeckis
Hrají: Joseph Gordon-Levitt, Charlotte Le Bon, James Badge Dale, Ben Kingsley, Benedict Samuel ad.

 

Po povrchu Měsíce se prošlo dvanáct lidí. Nezměrnou prázdnotu mezi věžemi Světového obchodního centra ale přešel jen jediný člověk a nikdy ho už žádný nebude následovat…

Film Muž na laně se také řadí mezi dnes již vzácné hrané filmy, které dokáží svým působivým příběhem uchvátit diváky od 8 do 80 let. Nepodobá se žádnému jinému filmu, který byl dosud natočen – jedná se o vyznání lásky Paříži a New Yorku sedmdesátých let, ale především dvěma věžím Světového obchodního centra.

 

13. 2.                  19:30    Lemmy
USA, 2010, 110 minut
režie: Greg Olliver & Wes Orshoski
hrají: Lemmy, Alice Cooper, David Grohl, Kirk Hammett, James Hetfield, Ice-T, Paul Levesque, Duff McKagan, Ozzy Osbourne, Dee Snider  ad.

 

Život a kariéra heavymetalového průkopníka a kulturní ikony Lemmy Kilmistera – raketového pohonu legendárni kapely MOTÖRHEAD ve filmu LEMMY – 49% motherf**ker, 51% son of a bitch.

 

15. 2.                  18:30    La Scala – budova, její pěvci a hosté

                                           Cyklus: Italské umění na plátně

Nahlédněte do jednoho z neslavnějších operních domů světa a nechte si vyprávět jeho fascinující příběh. La Scala – budova, její pěvci a hosté je exkluzivní cestou napříč časem a prostorem, při níž diváci objevují nádherně prostory, ve kterých se odehrávaly nejslavnější okamžiky hudební, operní i baletní historie. Dokument nás zavede do žijícího srdce budovy, ve které každý pokoj dýchá historií a nechá vás vychutnat si atmosféru místa, kde se odehrávalo nejen vysoké umění, ale i hovory o politice a literatuře a kde se vždy potkávali umělci všech odvětví. La Scala navíc uváděla takové skvosty, jakými jsou Nabucco, Norma, Othello, a to v podání hvězd mezi nimiž je i Placido Domingo, Maria Callas, Renata Tebaldi či Luciano Pavarotti.

 

17. 2.                  18:30    Amy

                                           Cyklus: Best of 2015
VB, 2015, 128 minut
Režie: Asif Kapadia
Hrají: Amy Winehouse (a.z.), Mark Ronson, Tony Bennett, Pete Doherty, Russell Brand (a.z.), Natalie Cole (a.z.), Jay-Z (a.z.), Alicia Keys (a.z.), Beyoncé Knowles (a.z.), Jay Leno (a.z.) ad.

 

Strhující film o vzestupech a pádech zpěvačky Amy Winehouse, která na začátku tisíciletí přepsala dějiny popové hudby. Její krátkou a bouřlivou kariéru zpracoval do celovečerního dokumentu Asif Kapadia, autor oceňovaného snímku Senna o legendárním pilotovi F1.

 

18. 2.                  18:30    Do posledního dechu
USA, 2016
REŽIE: Craig Gillespie
HRAJÍ: Chris Pine, Casey Affleck, Ben Foster, Holliday Grainger, John Ortiz a Eric Bana

 

Hrdinský akční thriller Do posledního dechu vypráví pozoruhodný příběh nejodvážnější plavby malého záchranného člunu v historii pobřežní stráže. Snímek přenese diváky přímo do samého centra dění a poskytne jim velkolepý filmový zážitek, který je zcela pohltí.

 

19. 2.                  18:30    Mládí
Itálie, Francie, 2015, 118 minut
REŽIE: Paolo Sorrentino
HRAJÍ: Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano, Jane Fonda …

 

Oscarový režisér Paolo Sorrentino vás tentokrát zavede do luxusního lázeňského hotelu ve švýcarských Alpách, kde se každý rok setkávají staří přátelé Fred Ballinger (Michael Caine) a Mick Boyle (Harvey Keitel). Letos se zde Fred léčí pod dozorem své dcery (Rachel Weisz) a mezi léčebnými kúrami s Mickem vzpomínají na své pestré životy hudebního skladatele a filmového režiséra a se suchým humorem komentují své chátrající tělesné schránky. Kypící život kolem nich a ostatní excentričtí hosté – jihoamerická fotbalová legenda, mladý herec z Kalifornie nebo současná Miss Universe – jim poskytují bohaté podněty k úvahám o mládí, kráse, kreativitě, zkrátka o všem, co zahání myšlenky na blízký konec.

22. 2.                  18:30    Sázka na nejistotu

                                           Cyklus: Best of 2015
USA, 2015, 130 min
Režie: Adam McKay
Hrají: Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Melissa Leo, Hamish Linklater ad.

 

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali.

 

24. 2.                 18:30    Dánská dívka
VB, USA, 2015, 119 minut
REŽIE: Tom Hooper
hrají: Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Ben Whishaw, Sebastian Koch, Amber Heard, Matthias Schoenaerts

Film Dánská dívka vás zavede do Kodaně dvacátých let minulého století. Einar Wegener (Eddie Redmayne) patří k nejlepším dánským malířům své doby, jeho žena Gerda (Alicia Vikander) mu přitom poskytuje maximální podporu a přitom se sama snaží prorazit jako portrétistka. Pozvolné borcení jejich harmonického vztahu odstartuje banální příhoda – Gerdě, která připravuje sérii baletních portrétů, nedorazí figurantka, a Einar svolí, že své ženě bude sedět modelem, oblečený do baletního kostýmu. Intenzivní spojení s ženským elementem v Einarovi rozpoutá obrovský emocionální zmatek, s nímž se vyrovnává nejprve „nevinnou“ hrou na tajemnou dánskou dívku Lili,
a později čím dál silnějším přesvědčením, že pouze jako žena dokáže být šťastný. A byl by ochoten podstoupit cokoliv, aby jeho transformace byla dokonalá. Během této proměny ho věrně provází jeho Gerda, která díky své nové múze Lili sice konečně prorazila jako umělkyně, ale zároveň ztratila svou životní lásku.

 

25. 2                    16:00    Domácí péče

Obětavá zdravotní sestra Vlasta (Alena Mihulová) při své práci na jihomoravském venkově ošetřuje spoustu rázovitých místních pacientů. Když se však dozví, že sama potřebuje pomoc, musí ji začít hledat mimo prostředí, které zná. Díky dceři jednoho z pacientů (Tatiana Vilhelmová) a její esoterické mentorce (Zuzana Krónerová) začíná objevovat svět alternativního léčení a díky němu snad i sebe samu… To vše k velké nelibosti manžela Ladi (Bolek Polívka), který na tyhle “hňupoviny” nevěří.

Vlasta tak musí bojovat nejen se svojí nemocí, ale i s Laďovým zdravým moravským “rozumem”. Komedie a drama se proplétají, když si Vlasta poprvé v životě začíná uvědomovat, že taky ona potřebuje péči…

Projekce pro seniory – zvýhodněné vstupné 69 Kč.

 

25. 2.                  18:30    Berani

                                           Cyklus: Best of 2015
Island, 2015, 93 minut
Režie: Grímur Hákonarson
Hrají: Sigurður Sigurjónsson, Theodór Júlíusson, Charlotte Bøving ad.

 

Na odlehlé farmě spolu žijí dva bratři. Kvůli dávné křivdě spolu 40 let nepromluvili ani slovo. Jediné, co je dokáže spojit, je láska k jejich ovcím. Typická islandská černá komedie nadchne každého fanouška severských filmů.

29. 2.                  18:30    Brooklyn

                                           Cyklus: Best of 2015
USA, Irsko, Kanada, 2015, 113 minut
REŽIE: John Crowley
HRAJÍ: Saoirse Ronan, Domhnall Gleeson, Emory Cohen, Jim Broadbent, Julie Walters

 

Příběh mladé irské imigrantky, která se v padesátých letech vydává do New Yorku najít práci a začít nový život. Ve velkoměstě si nejprve velmi těžko zvyká, ale po té, co se seznámí s pohledným italským dělníkem, stesk po domově pomalu mizí. Po smrti své sestry se ale musí vrátit za matkou do rodného Irska a vedle starých přátel zde potkává i novou lásku.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *