Pro polepšené nebude v Alfě místo. Zloberta se snaží o převýchovu, ale moc jí to nejde

Pohoršovna je opakem polepšovny, ovšem není určena dětem, ale malým Škůdcům. Bytostem, které mají lidem škodit. Ale protože je pro některé z nich dobro příliš svůdné, je potřeba je „pohoršit“. A právě o tom je třetí premiéře letošní sezóny  Divadla ALFA.  Půvabná knížka Pohoršovna české autorky a dramatičky Daniely Fischerové z roku 2014 zaujala dramaturga divadla Pavla Vašíčka natolik, že vytvořil její jevištní podobu. Česká premiéra stejnojmenné hry v režii Petra Borovského se uskutečnila 22. února 2016, slavnostní premiéra se uskuteční v pátek 26. února.

Pohoršovnu řídí manželé Zloberta a Tvrd Škudibertovi, kterým se na inzerát podařilo nalákat dokonce i děti krále Krutohlava, Mstižrava a Vraždožravu, dále bludičku Ťápotu, kluka Sudíčka (jediné Zlé Sudičky mužského rodu), Ježibejby a skupinu hyperaktivních Trpajzlíků. K nim posléze přibude čertík Zloprcek. Zloberta se ze všech sil snaží o „převychovu“, naštěstí se jí to moc nedaří, Škůdčata jí statečně odolávají, ale je to lítý boj, v němž konečné vítězství do poslední chvíle visí na vlásku…Ve finále se obyvatelé Pohoršovny střetnou se samotným Peklem.

„Když mi dal Pavel Vašíček přečíst Pohoršovnu Daniely Fischerové, řekl o ní, že už dlouho nečetl tak skvělou knihu pro děti. Musel jsem mu dát zapravdu, je opravdu výjimečná. Snad se nám podaří převést její poetiku, humor a krásný jazyk, na prkna našeho divadla,“ říká Petr Borovský, kterého diváci Alfy znají především jako herce. Pohoršovna je jeho druhou režií v domovském divadle, v roce 2005 tu inscenoval maňáskovou komedii Číňani.

Daniela Fischerová (1948) píše pro dospělé (např. hra Hodina mezi psem a vlkem) i pro děti. Právě Pohoršovna se obrací k dětem od osmi let.

„Kromě napětí nabízí příběh nejen notnou porci chytrého humoru a brilantní hry s češtinou, ale i vážněji laděné, ‚skutečné‘ životní příběhy současných lidí i ‚věčných‘ nadpřirozených bytostí, jejichž osudy se nakonec protnou právě ve zdech Pohoršovny, a jimž nechybí až filosofický rozměr,“ říká autor divadelní adaptace a dramaturg divadla Pavel Vašíček.

V Pohoršovně hrají Blanka Josephová-Luňáková, Marie Mrázková, Martina Hartmannová, Lenka Válková Lupínková, Robert Kroupar, Martin Bartůšek, Petr Vydarený a Josef Jelínek.

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *