Přívoz nebo lávka přes Berounku? Obce se hádají, co bude lepší pro turisty

Je nesmyslná lávka, nebo přívoz přes Berounku v oblasti mezi Hromnicemi a Němčovicemi? Obojí – jen kousek od sebe – má spojit severní Plzeňsko s Rokycanskem. Spor rozhádal obce na protějších březích. Jedna vesnice chce unikátní přívoz přes Berounku, druhá o pár kilometrů dál novou lávku. A oleje do ohně přilila nedávná kauza poničeného pravěkého hradiště. Podle jedněch doplatilo právě na snahy o vybudování přívozu, podle druhých je to nesmysl. Podrobně o tom informovaly Novinky.cz.

Prám má spojit Planou v katastru Hromnic na levém břehu s lokalitou ležící pod hradištěm Radná. Půjde o výjimečné zařízení s ručním pohonem určené výlučně pro pěší a cyklisty. Za investicí ve výši zhruba 5,5 milionu korun stojí Plzeňský kraj, provozovatelem bude obec Hromnice.

Nebude to ale hned. Městský úřad v Třemošné sice vydal loni v listopadu stavební povolení, jenže vzápětí se proti němu odvolaly Němčovice z druhé strany řeky, řízení tak není stále uzavřené. Přitom obec původně souhlasila. Němčovice reagují, že původně mělo jít o rozebíratelné sezonní zařízení, ale projekt teď počítá s velkými betonovými nájezdy. Technický ředitel Správy a údržby silnic Plzeňského kraje
Martin Vít ale uvedl, že se dokumentace neměnila: „Je stejná jako ta, ke které se vyjadřovali. Nástupní místa musí být stabilní, vor se dá na zimu demontovat.“

Spor je také o to, jak by se při stavbě voru k řece dostávala stavební technika. Hromnický starosta Brož tvrdí, že jsou domluveni se soukromým majitelem přístupové cesty a jeho verzi potvrzuje ve svém listopadovém rozhodnutí i třemošenský stavební úřad. A Brož na adresu němčovického kolegy podle Novinky.cz prohlásil: „Hází nám do toho vidle, protože se snaží prosadit svoji lávku.“

Němčovice ústy svého starosty Karla Ferschmanna se prý naopak nechal slyšet, že přívoz nemá žádný smysl. „Zvláště když o pár kilometrů dál připravujeme lávku pro pěší, která smysl má, už proto, že je k ní příjezd z obou stran,“ řekl. O tenhle projekt Němčovice usilují přes deset let, proti jsou ale místní chataři, a tak se stavební řízení vleče už zhruba tři roky. V současné době je opět přerušené. „Už bych to i vzdal, ale takovou radost těm chatařům neudělám,“ poznamenal podle Novinek.cz Ferschmann.

I když některý z těchto záměrů získá potřebná razítka, vyhráno nemá. Přívoz má platit kraj, letošní rozpočet s ním však nepočítá. „Snad příští rok,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN).
Lávka bude stát přes jedenáct milionů a bez dotací to nepůjde. „Pomoc od kraje nevylučuji, na tuhle dobu však jde o příliš velikášský projekt,“ uzavřel Čížek.

Zdroj: Novinky.cz, Plzeňský kraj, na snímku je vizualizace lávky přes Berounku u Olešné – obec Němčovice, Mapy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *