Plzeňský dětský sbor provedl se sborem Cantemus a sólisty v Regensburgu Requiem Karla Jenkinse

Slavné Requiem světově proslulého a oceňovaného britského multižánrového hudebního skladatele Karla Jenkinse v sobotu 14. října v bazilice St. Emmeram v Regensburgu provedl Plzeňský dětský sbor společně s tamějším pěveckým sborem Cantemus a regensburským filharmonickým orchestrem Philharmonischen Orchester der Stadt Regensburg. Dílo bylo nastudováno u příležitosti významného životního jubilea skladatele. Produkci řídil v Regensburgu sbormistr Cantemus a dirigent Matthias Schlier. Sólové party zpívali domácí pěvci – sopranistky Stephanie Bogendörfer, Lucia Müller a mezzosopranistka Esther Baar.

Requiem bylo zahrnuto na Jenkinsově stejnojmenném albu z roku 2005. Spolu s dílem In These Stones Horizons Sing jej Jenkins napsal pro slavnostní otevření Wales Millennium Center v Cardiffu. Requiem Karla Jenkinse se jednotlivé klasické latinské části, tak jak je známe ze zádušní mše, střídají s japonskými žalozpěvy, celkem má proto toto neobvyklé Requiem 18 částí. Duchovní texty zde ožívají v nečekaných hudebních a duchovních souvislostech.

V regensburské bazilice se k jeho provedení sešla stovka členů obou sborů, orchestr a sólisté. PDS studoval party od května letošního roku, intenzivní příprava probíhala na soustředění na konci srpna. „Requiem trvá hodinu, je čtyřhlasé a psáno ve vysoké poloze. Harmonie jsou nezvyklé a nebylo to snadné. Ale naše úsilí za to stálo – společné provedení s regensburským sborem a jeho hudebníky byl velký zážitek,“ říká sbormistryně PDS Bedřiška Koželuhová. Sbory studovaly své party samostatně, ke společné zkoušce se sešly před vlastní produkcí v Plzni a pak se už konala generálka s orchestrem a sólisty v Regensburgu.

I plzeňské publikum se může těšit na tento mimořádný zážitek. Requiem Karla Jenkinse bude provedeno v Plzni v katedrále sv. Bartoloměje v rámci Noci kostelů 7. června 2024 od 16,30 hodin. A stejně jako v Regensburgu i v Plzni pod taktovkou Matthiase Schliera a s týmiž sólisty, orchestr bude složen z plzeňských hudebníků.

Gabriela Špalková, foto PDS

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *