Miniaturní Vánoce od Boženy Rambalové v černošínském muzeu jsou unikátem!

Muzeum v Černošíně láká na Miniaturní Vánoce. Jak už název sám napovídá, ve výstavě najdete kromě vánočního stromečku také různé miniaturní hračky a dekorace. Miniatury zapůjčila plzeňská Božena Rambalová, výstavu také doplňují dekorace Hany Bernhardtové z Černošína a obrazy Renáty Zítkové z Louňové.

Děti nejvíce lákají malé hračky. “Kdysi byly zejména malé hračky, děti si je dávaly do malých krabiček, byl i malé kufříčky na panenky. Takže to byly časy maličkostí, ale velkých radostí. Pak přišla doba, byla to taková móda, všichni začali sbírat starožitné panenky a na tyhle malinkaté se úplně zapomnělo,” vzpomíná Božena Rambalová. “Malým hračkám už bylo odzvoněno, výstavy těch miniaturních už skoro neuvidíte. Takže výstava v Černošíně je vlastně unikátem, podobnou jen tak nenajdete,” dodává Rambalová.

Na výstavě je nejmenším kouskem půlcentimetrová myš, najdete tam také malé kuchyňky i s příbory, nábytek, medvídky a další malé věci. Raritou je i 12 cm velký kufříček, do kterého si kdysi malé slečny skládaly pokojíčky a panenky s oděvy. To ale měly bohatší rodiny. “Dívky z chudších rodin pak lákaly od tatínků krabičky od dutinek na tabák a v těch si pak dělaly své pokojíčky. Také se z nich dal udělat i hezký malý kočárek pro mini panenku. Určitě si každý na některé z těch hraček vzpomene,” řekla s úsměvem Božena Rambalová.

Na místě jsou také obrazy Renáty Zítkové z Louňové. “Jsou to intuitivní obrazy, každý z nich nese nějaký příběh, nějaké poselství,” uvedla Renáta Zítková.

Martina Sihelská

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *