Plzeňský biskup požehnal už deváté velikonoční várce Pilsner Urquell pro papeže

Plzeňský biskup Tomáš Holub dnes požehnal velikonoční várce plzeňského zlatého ležáku Pilsner Urquell. Po pěti týdnech zrání se část velikonočního piva vydá na 1300 km dlouhou cestu do Vatikánu k  papeži. Pivovar tak zásilkou pro papeže navazuje na tradici starou více než sto let a Pilsner Urquell se zúčastní velikonočních oslav přímo v  srdci Říma.

Plzeňský biskup Tomáš Holub dnes ve varně plzeňského pivovaru požehnal velikonoční várce i  surovinám, ze kterých se Pilsner Urquell vaří. Požehnána byla již historicky první várka Pilsner Urquell, kterou uvařil sládek Josef Groll v  roce 1842.

„Pilsner Urquell si váží tradic a hodnot, které se nemění. Naše pivo proto vaříme už více než 176 let ze stejných surovin a stejnými postupy. Velikonoční zásilka pro papeže je pro nás jedním ze symbolů našeho závazku i do budoucnosti,“ říká emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

Část piva z  velikonoční várky po pěti týdnech zrání poputuje do Vatikánu, kde bude symbolicky předáno papeži Františkovi. Pilsner Urquell tak pokračuje v  tradici, která má své kořeny na konci 19. století, kdy si papež Lev XIII. nechal posílat plzeňský ležák na doporučení svých lékařů.

„Nejen chlebem živ jest člověk a plzeňské pivo je nápojem, který již tradičně patří k oslavě Velikonoc nejen u nás, ale i ve Vatikánu. Jsem rád, že tomu nebude jinak i letos,“ říká plzeňský biskup Tomáš Holub. Do Vatikánu letos kromě dřevěného soudku s  požehnanou várkou poputuje i 2019 lahví plzeňského ležáku. Pilsner Urquell je jediné české pivo, které je  pravidelně zasíláno do Vatikánu právě u významné příležitosti velikonočních svátků. (tz)

Foto A. Žižka

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *