Plzeňské ulice se už oblékají do vánočního. Do 28. listopadu bude vyzdobeno

Práce na letošní vánoční výzdobě ulic Plzně odstartovaly už v pátek 12. listopadu  umístěním jedle obrovské na náměstí Republiky. Do první adventní neděle, tedy do 28. listopadu, budou již v krajské metropoli naistalovány všechny světelné prvky a také bude nazdobený vánoční strom připraven ke slavnostnímu rozsvícení. Některé starší prvky světelné výzdoby letos nahradí nové s nižší spotřebou elektrické energie. O většinu výzdoby se stará Správa veřejného statku města Plzně, instalaci a provoz zajišťují Plzeňské městské dopravní podniky.

Nainstalovat stovky různých světelných prvků zabere ve městě velikosti Plzně několik dní, proto se začalo přibližně 14 dní před první adventní nedělí. Každý rok musí město některé z nich vyměnit za nové, letos se nových motivů osvětlení, které vybrali v anketě občané Plzně, dočká Klatovská třída. Motiv poloviny listnatého stromu připevněný na stožárech veřejného osvětlení tak bude na Klatovské vytvářet dojem svítící stromové aleje.

Změní se i výzdoba vánočního stromu na náměstí Republiky. K blikajícím řetězům a tenkým tyčkám vyvolávajícím dojem padajícího sněhu letos přibydou svítící hvězdy, které si lidé vybrali v zářiové anketě na Facebooku a internetu.

Město Plzeň postupně světelnou výzdobu obnovuje za novější a úspornější. Aktuálně je již asi 95 % světelných prvků v provedení LED, které ušetří minimálně 50 % elektrické energie. Starší „žárovková“ výzdoba je ještě třeba na náměstí u pomníku T. G. Masaryka, kde jsou takzvaná vosí hnízda.

Světelné prvky se většinou instalují na stožáry veřejného osvětlení či elektrické trakce, a to svisle z boku nebo připevněné na vodorovném laně, tak jsou nazdobeny hlavně pěší zóny v centru města, tedy ulice Bedřicha Smetany či Riegrova. Světelné řetězy v korunách stromů sadového okruhu budí dojem svítících stromů při procházkách sady kolem centra města. Instalaci vánoční výzdoby zajišťují Plzeňské městské dopravní podniky, které veřejné osvětlení v západočeské metropoli provozují včetně vánoční výzdoby.

Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *