Pilsner Fest, oslava uvaření první várky plzeňského ležáku, začíná už v sobotu! Předprogram už je i v pátek!


Už v sobotu 3. října mohou všichni milovníci českého tradičního piva oslavit v Plzni 173. narozeniny Pilsner Urquell. Tradiční Pilsner Fest oživí město pivovarským duchem a připomene historický okamžik, který se odehrál v říjnu 1842, když sládek Josef Groll uvařil v místním pivovaru první várku slavného plzeňského ležáku. Kdo však bude chtít zažít pivovarskou atmosféru a navštívit místo vzniku plzeňského originálu dříve, může si užít narozeninový nefiltrovaný Pilsner Urquell v kombinaci s výborným jídlem už v pátek 2. října večer na pivovarském nádvoří.

Pilsner Fest začne letos už v pátek: předvečer festivalu nabídne posezení u dobrého jídla a piva.

Letošní Pilsner Fest, který připomene už 173 let od uvaření první várky světoznámého plzeňského piva Pilsner Urquell, bude mít v tomto roce novou podobu. Oslavy zrození věhlasného ležáku totiž nově potrvají 1,5 dne. Klasickému sobotnímu programu bude předcházet speciální páteční podvečer plný dobrého jídla a unikátního nefiltrovaného piva Pilsner Urquell. Plzeňský pivovar otevře své brány už v pátek 2. října 2015, a to v 16:30. Na všechny návštěvníky bude na jeho nádvoří čekat kromě výtečného plzeňského piva v nefiltrované podobě také kvalitní jídlo z čerstvých surovin nebo hudba převážně lokálních kapel. Na úvod zahrají Mediterian (world music), ve druhé části večera pak vystoupí dívčí vokální uskupení Suit Up a punk-rock’n‘rollová kapela Sqost. Představí se i některá tradiční pivovarská řemesla. Sobotní program začne v 11.00. Vstup je oba dva dny zdarma.

Slavit se bude i na náměstí Republiky a dalších místech

Pro všechny příchozí je na Pilsner Festu připraven nevšední program, jenž se odehraje v areálu Plzeňského Prazdroje, ale nově také na plzeňském náměstí Republiky. Dvě hlavní centra Pilsner Festu – pivovar a náměstí, pak propojí ještě speciální koridor s dobrým jídlem i pivem, žongléry a dalšími tradičními artisty či autentickou hudbou v podobě průvodové dechovky a flašinetářů. Doprovodný program čeká návštěvníky také poblíž podchodů a lávek cestou z pivovaru na náměstí.

Z důvodu bezpečnosti se chystají uzavírky některých komunikací

Aby byla zajištěna maximální bezpečnost všech návštěvníků, dojde k zúžení silnice I. třídy U Prazdroje směrem od Prahy do centra, kde bude pravý pruh vyblokován pro potřeby návštěvníků. Tato uzavírka bude trvat od pátku 2. října (22:00) do neděle 4. října (04:00). Po celou sobotu bude také platit zákaz průjezdu a parkování na náměstí Republiky a bude zakázán vjezd na náměstí Republiky ulicí Františkánská.

Přípitek se symbolicky uskuteční v 18:42

18:42, to je čas, kdy si 3. října všichni milovníci plzeňského ležáku společně připijí na jeho počest a slávu. Čas odkazuje k velmi významnému roku 1842, kdy spatřila světlo světa vůbec první várka slavného originálu a začala šířit věhlas plzeňského piva doma i ve světě. Slavnostní přípitek se uskuteční současně na obou scénách Pilsner Festu, v areálu Plzeňského Prazdroje i na náměstí Republiky. Pronesou ho hlavní představitelé pivovaru, stejně jako zástupci města Plzně, které se stalo partnerem narozeninové oslavy a je pro letošní rok vyhlášeno Evropským hlavním městem kultury. Plechovky určené k hromadnému přípitku se začnou v areálu pivovaru a na náměstí rozdávat v 18:00.

Přijďte si prohlédnout autentická místa plzeňského pivovaru – i v noci

Stejně jako každý rok, i letos si mohou návštěvníci Pilsner Festu ozvláštnit festivalový den netradiční prohlídkou pivovaru Plzeňský Prazdroj nebo Pivovarského muzea v Plzni za snížené ceny. Na závěr Dnů českého piva jsou pro ně v rámci Noci otevřených pivovarů připraveny také speciální komentované večerní prohlídky.  Zaměří se na historii zlatého ležáku a příchozí netradičně zavedou například do pivovarské bednárny, která je v průběhu roku návštěvníkům nepřístupná a kde uvidí mistry bednářského řemesla při práci. V rámci prohlídky zavítají také do historických sklepů, kde dodnes kvasí a zraje část piva Pilsner Urquell. Čeká je tam ochutnávka nefiltrovaného ležáku čepovaného přímo z dubových sudů a setkání s jedním ze zakladatelů pivovaru, Václavem Mirwaldem. Díky velkému zájmu budou prohlídky pivovaru probíhat každých 15 minut za sníženou cenu 70 Kč. První začne v 10.00 a poslední skupina vyrazí na trasu ve 21.00. Pivovarské muzeum bude otevřeno v čase od 10.00 do 19.00, za sníženou cenu 50 Kč.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *