Oslavte svátek obdivování sakur Hanami spolu s Národní galerií v Praze

Sbírka orientálního umění Národní galerie v Praze pořádá v sobotu 11. dubna od 14 hodin ve spolupráci s Dendrologickou zahradou Průhonice speciální událost inspirovanou tradičním japonským svátkem obdivování sakur Hanami.

O co se jedná? V podstatě jde o bezprostřední piknik pod rozkvetlými sakurami spojený s recitací japonské poezie, neformálními přednáškami, sklenkou saké či dalšími japonskými specialitami. Návštěvníci budou mít možnost připravit si i svou vlastní verzi japonské básně haiku, inspirované jarní atmosférou a rozkvetlými květy.

Dendrologická zahrada Průhonice se pyšní jedním z nejkrásnějších sakurových sadů u nás. Historii a význam sakur objasní v rámci úvodní přednášky vedoucí Dendrologické zahrady Zdeněk Kiesenbauer. Symboliku japonských sakur a tradici čínských a japonských literárních pikniků poodhalí kurátorky Národní galerie v Praze Jana Ryndová a Petra Polláková. O občerstvení v japonském stylu se postará vynikající pražská japonská restaurace Miyabi – a v jejich zahradním stanu bude možné zakoupit také nejrůznější japonské lahůdky.

Přetrvávající tradice Hanami

Hanami znamená v překladu obdivování sakur – nebo přesněji květin. V Japonsku se tento pohyblivý svátek odehrává vzhledem k rozlehlosti území zpravidla od konce března až do začátku května bez ohledu na počasí všude tam, kde sakury právě kvetou. V japonském zpravodajství se v tomto období objevují informace o aktuálním pohybu „kvetoucí sakurové vlny“ na území celého Japonska. Lidé chodí obdivovat rozkvetlé sakury do parků, kde pořádají pikniky, popíjejí, oslavují a setkávají se s přáteli. Je to jeden z nejkrásnějších tradičních japonských svátků, který si i v současné zrychlené době stále uchovává svou neopakovatelnou atmosféru.

Pořad za Národní galerii v Praze připravili kurátorky a lektorky Petra Polláková, Jana Ryndová a Hana Vinklárková.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *