Operace jenom jako. Letní škola experimentální chirurgie přivádí mediky k praktickým zkušenostem na operačních sálech

Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy pořádá již pošesté dvoutýdenní letní vzdělávací kurz „Summer School of Experimental Surgery“ (SSES). Mezinárodní Letní škola experimentální chirurgie je jediná svého druhu v ČR a probíhá od 1. do 12. července v Biomedicínském centru LF UK. Škola je věnována demonstraci experimentální chirurgie na praktických příkladech a letos se jí zúčastní 33 studentů, z celkem 19 univerzit z 15 zemí, včetně České republiky.

Letní škola je věnována demonstraci experimentální chirurgie na praktických příkladech. Jejím specifikem je práce formou workshopu na prasatech domácích, která slouží k nácviku chirurgických technik používaných v humánní medicíně. Vyučuje se perioperační péče o zvířecí modely, experimentální radiologie, vyhodnocování experimentů (histologické, biochemické a statistické metody). Velký důraz je kladen na etický aspekt experimentálních chirurgických procesů – mezi vyučované zásady patří např. náhrada živých zvířat v experimentu tkáňovými kulturami nebo bakteriemi. Má také být vždy použit co nejmenší počet zvířat a experiment by měl probíhat tak, aby zvířata měla během něj dostatečný komfort. Účastníci se také seznamují se softwarovým modelováním, které v některých případech umožňuje nahrazení experimentálních modelů.

Vedoucí Letní školy, doc. MUDr. Václav Liška, Ph.D., z Biomedicínského centra a Chirurgické kliniky LF UK v Plzni a FN Plzeň, oceňuje kvalitu letošních přihlášených: „I v letošním roce se nám přihlásili studenti nejenom z Evropy, ale i z dalších kontinentů. Měli jsme opravdu z čeho vybírat. Počet přihlášených několikanásobně převyšoval naše možnosti. Studenti doopravdy cítí možnost seznámit se s něčím důležitým pro jejich další odborný růst, a proto se nám přihlašovali již v průběhu podzimu a prvních měsíců tohoto roku. Měli jsme velmi obtížný úkol vybrat ty nejlepší, v našem případě rozhodovaly předchozí zkušenosti a znalosti a i zájem našich frekventantů o chirurgickou práci.“

Na Letní školu se mohou přihlásit studenti medicíny od 3. ročníků výše. Komunikačním jazykem školy je angličtina. Většina jejích frekventantů je ze zahraničí, např. z univerzit ze Španělska, Kypru, Belgie, Turecka, Itálie, Saudské Arábie, Nizozemí, Polska, Bulharska, Francie, Austrálie, Švédska, USA, Velké Británie.

Letos máme 5 účastníků z České republiky, kterým na účastnický poplatek přispěla z části Univerzita Karlova, a nemalým dílem se podíleli naši štědří sponzoři, jmenujme zde firmu AIMTEC a.s., Vodárna Plzeň a.s. a Plzeňská teplárenská, a.s.

Pro účastníky je připraven i oddechový program – prohlídka Plzně, plzeňského pivovaru, výlet do Prahy nebo vodácký výlet na Berounku. Na závěr kurzu obdrží absolventi certifikáty při slavnostním zakončení Letní školy na plzeňské radnici a rozloučí se na závěrečné barbecue party na zahradě Lékařské fakulty.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *