Obyvatelé Kollárovy ulice: Zapomenutý kout proměníme v reprezentativní ulici

Skupina sousedů z Kollárovy ulice chce ze své ulice udělat bezpečnější a příjemnější místo. Chtějí řešit parkování, zpříjemnit veřejná prostranství nebo posílit komunitní život, aby se místní mohli lépe poznávat. V sobotu 22. října uspořádají za podpory spolku Pěstuj prostor sousedskou slavnost, jejíž součástí bude vernisáž výstavy archivních fotografií „Kollárky”.

Místní kapely, dobové snímky s komentářem, ohýnek, špekáčky a hry pro děti. Sousedská iniciativa “Kollárka jinak!” přinese na jeden den do zanedbané ulice život plný hudby, příběhů a her. Cílem je připravit pro sousedy a kolemjdoucí zajímavý program a vyvolat debatu, jak ulici proměnit, aby se zde žilo místním ještě lépe. Na několika venkovních panelech s archivními fotkami organizátoři představí historii ulice, kde za komunismu sídlil třeba plzeňský Tuzex s jinak nedostupnými výrobky ze Západní Evropy.

“Kollárka je krásná historická ulice napojená na centrum Plzně, ale současný stav tomu neodpovídá. Je to ulice nikoho. Nejvíce nám vadí nepořádek, živelné parkování a anonymita a rozhodli jsme se s tím něco dělat. Chceme, aby se místní postupně poznávali a přemýšleli, jak naší ulici zkrášlit. Cílem je udělat z Kollárky příjemnější, čistší a zelenější ulici s čilým sousedským životem, kde se člověk bude cítit bezpečně,”  vypráví organizátorka Jana Eismanová.

Organizátoři vědí, že to je běh na dlouhou trať, takže zatím plánují menší zásahy. Nabízí se truhlíky s kytkami nebo třeba lavička. Jak bude proměna Kollárky vypadat záleží i na aktivitě ostatních obyvatel ulice. Po víkendu se totiž archivní fotografie rozmístí k uličním lampám, kde zůstanou další měsíc, a během této doby chce iniciativa Kollárka jinak! od místních sbírat názory na současný stav ulice a podněty jak ho zlepšit. Ty pak bude prosazovat.

Na oživení ulice spolupracují místní s urbanisty, kteří mají zkušenosti například s revitalizací jednoho z pražských sídlišť. Cílem je nadchnout pro změnu nejen sousedy, ale i další obyvatele a samozřejmě i politiky.

Sobotní sousedská slavnost je v Kollárově ulici už v pořadí třetí a bude dosud největší. Během slavnosti bude samozřejmostí jednoduché občerstvení a příchozí se mohou těšit na sud s ohněm na zahřátí a opékání!  Součástí bude koncert místní kapely, vernisáž výstavy fotek, hry pro děti nebo komentovaná procházka ulicí s architekty.

 

Sousedské setkání Kollárka jinak!

KDY? Sobota 22. října; 14 h -18 h

KDE? Dvorek v Zach’sPub, Palackého nám. 2 (vchod i z Kollárovy ul. 6)

KONTAKT: Jana Eismanová, tel.: 603 901 175

 

PROGRAM:
14.00 — zahájení, úvodní slovo
14.30 — koncert: kytara v podání Z. Lahody + HOST
15.00 — vernisáž výstavy “Jak se žilo a žije v Kollárce?”
16.00 — posezení u ohně + opékání špekáčků, diskuze
17:00 — komentovaná procházka Kollárovou ulicí s architekty

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *