„O víkendu otevíráme!“ – hlásí památky v Plzeňském kraji

 

Památky, které v Plzeňském kraji spravuje Národní památkový ústav, zahajují sezónu 1. dubna. Návštěvníci se mohou těšit na novinky v expozicích, osvědčené kulturní akce, hudební festivaly, noční i speciální prohlídky, výstavy, koncerty, divadla či programy pro děti. Rozsáhlá památková obnova financovaná z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) čeká klášter Kladruby a Selský dvůr v Plzni-Bolevci.

Zahájení sezóny a dubnový program

Brány památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu se návštěvníkům otevřou v sobotu 1. dubna 2017. S předstihem, v pátek 31. března, přivítají dětské návštěvníky na zámku v Horšovském Týně v rámci Noci s Andersenem, pořádané ve spolupráci s místní veřejnou knihovnou.
Během Velikonoc mají všechny objekty otevřeno na Velký pátek i Velikonoční pondělí. Některé z nich nabízejí i tematicky zaměřený doprovodný program.

Selském dvoře v Plzni-Bolevci začnou přípravy na oslavu Velikonoc již o víkendu 8. – 9. dubna tradiční Velikonoční slavností. „Návštěvníci si mohou uplést pomlázku, ochutnají velikonoční bochánek či perníčky, potěší se krásnými kraslicemi a malovanými vajíčky a k tomu všemu jim bude hrát živá muzika“, láká správce objektu Martin Maule a připojuje důležitou informaci: „Vstup je zdarma!“ Komentované prohlídky obytného stavení budou po oba dny probíhat od 10 do 17 hodin. Následně bude objekt s ohledem na dlouhodobou revitalizaci fungovat ve speciálním režimu a bude zpřístupňován pouze během mimořádných akcí nebo po dohodě se správcem areálu.

Zámky Červené Poříčí a Nebílovy a hrad Švihov spojí oslavu svátků jara s Mezinárodním dnem památek. Ve dnech 14. až 17. dubna mohou návštěvníci využít reciproční vstupenky. „Pokud v těchto dnech navštívíte zámek Červené Poříčí, zámek Nebílovy nebo hrad Švihov, nevyhazujte Vaši vstupenku, ale předložte ji na pokladně druhého Vámi vybraného objektu, kde získáte vstup zdarma“, doporučuje milovníkům památek Marcel Čermák, kastelán zámku Červené Poříčí. „Reciproční vstupenka platí pouze pro jednotlivce a rodinné vstupenky, neplatí pro hromadné skupiny!“, dodává Čermák. Hrad Švihov návštěvníkům navíc nabídne speciální Velikonoční prohlídky pro rodiny s dětmi ve věku od 4 do 10 let. „V sobotu 15. dubna si návštěvníci budou moci ozdobit perníčky, na následující den jsme pro děti připravili výtvarné dílny“, doplňuje nabídku správce Švihova Lukáš Bojčuk.

Terasa zámku Kozel se v pondělí 17. dubna od 10 do 18 hodin stane dějištěm Velikonočního jarmarku, na němž nebudou chybět farmářské a řemeslnické tržiště, ukázky řemesel, ani dílničky pro děti.

V kostele Nanebevzetí Panny Marie kláštera Kladruby zazní 16. 4. od 15 hodin Velikonoční koncert souboru staré hudby Cavalla Kladruby, pěveckého sboru Cantus Stříbro a žesťového kvintetu Plechtet Klatovy. Na Velikonoční pondělí zde bude sloužena od 11 hodin Velikonoční mše svatá.

Na Zelený čtvrtek, 13. dubna, budou zavřeny hrady Velhartice, Rabí a Švihov, zámky Červené Poříčí, Nebílovy a klášter Kladruby. V klášteře Plasy se budou toho dne konat pouze dvě prohlídky konventu, v 11 a 13 hodin.

Foto: www.zamek-kozel.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *