O Marii, Gabriele Lažanské, její cestě do Itálie a o barokní hudbě v Masných krámech

V úterý 25. 10. od 18 hodin se koná v rámci Plzeňského literárního festivalu pořad věnovaný první dámě západočeského baroka Marii Gabriele Lažanské, zaměřený na její cestu po Itálii, s názvem ´Z provincie až do středu světa: cesta Marie Gabriely Lažanské do Itálie v letech 1720-1721´, přednášet o ní bude PhDr. Jan Štěpánek, Ph.D. (na dolním snímku). V pořadu zazní hudba Josefa Antonína Plánického, Giovanni Bononciniho, Alessandra Scarlattiho, Antonia Caldary a Antonio Vivaldiho v podání sólistky opery DJKT v Plzni a v nastudování a za klavírního doprovodu dirigenta prof. Ivana Paříka, na housle bude hrát Helena Špalková.

Pořad přiblíží osobnost Marie Gabriely Lažanské, charakter tehdejší doby a vztah šlechty k cestování. Cestování představovalo v 18. století logisticky, finančně i časově náročný proces, který si mohli dovolit jen bohatí lidé. Mezi takové určitě patřila i vdova a majitelka západočeského panství Manětín, Marie Gabriela Lažanská z Bukové (1691–1758), roz. Černínová z Chudenic, jež se na konci roku 1720 rozhodla zanechat v Čechách své čtyři malé děti a podniknout dosti neobvyklý výlet po jižní Evropě. Přednáška s hudebně-dramatickým doprovodem bude zaměřena především na zážitky hraběnky Lažanské během cesty vedoucí přes Německo a Itálii až do 1500 km vzdálené Neapole. Nebudou však chybět ani zajímavosti o tehdejších možnostech dopravy a ubytování nebo opravdu netradičních suvenýrech z římských katakomb.

Pořad navazuje na loňský, v němž Jan Štěpánek přiblížil osobnost Marie Gabriely Lažanské z komplexního pohledu, tomu odpovídal i výběr hudby, a Plzeňský literární festival jej uvedl pod názvem ´Marie Gabriela Lažanská – první dáma západočeského baroka´.

(gal)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *