Nejlíp točí pivo Klára Brodecká. Stala se první vítězkou-ženou v historii

Vítězkou 18. ročníku soutěže Pilsner Urquell Master Bartender se stala Klára Brodecká z brněnské restaurace The Erin’s Flag Irish Pub. Poprvé v historii si tak titul nejlepší výčepní odnesla žena. Prestižního klání se letos zúčastnilo rekordních 256 výčepních z celé České republiky. Nejúspěšnější z nich si odnesla trofej, ikonickou zástěru a symbolických 1842 EUR podle roku uvaření první várky piva Pilsner Urquell. Ocenění „Výčepní legenda“ za celoživotní přístup k řemeslu výčepních získal Tomáš Weissgráb z restaurace U Bohuslavů. Čestný titul Honorary Connoisseur, který je každoročně udělován osobnosti, která šíří dobré jméno plzeňského piva v Česku i ve světě, obdržel ekonom Tomáš Sedláček. 

Dvacet finalistů, 14 mužů a 6 žen, z celé České republiky se utkalo tento týden o titul Pilsner Urquell Master Bartender 2024. Soutěžící měli během dvoudenního klání v Plzni a Praze za úkol předvést své výčepní řemeslo a dokonale načepovat světoznámý ležák. Čekaly na ně také souboje v nejrůznějších dovednostních soutěžích, jako například skládání výčepních kohoutů, pivní kvíz nebo čepování na čas. Kromě toho museli finalisté prokázat špičkové znalosti o pivu, ať už se jedná o jeho výrobu nebo historii, absolvovat degustační test a předvést komunikační dovednosti, které jsou pro dobré výčepní nezbytné.

Titul nejlepší výčepní v Česku pro rok 2024 převzala včera večer při slavnostním galavečeru v Holešovické tržnici Klára Brodecká. Porotu přesvědčila nejen prokázanými znalostmi a dovednostmi, ale také schopností přenášet lásku k pivu a své nadšení na ostatní. „Je to neskutečný pocit. Vyhrát titul Mastera Bartendera v takové konkurenci šikovných lidí je pro mě velká čest. A ještě ke všemu být první žena, která tento titul získala. Mám radost i za naší restauraci, kde mi všichni fandili a drželi palce. Za to bych všem chtěla poděkovat,“ neskrývá radost Klára Brodecká, vítězka z restaurace The Erin’s Flag Irish Pub z Brna, která se kromě trofeje může těšit z finanční odměny v symbolické výši 1842 EUR. Na druhém místě se umístil Matyáš Wiaczka z pražského Výčepu U Zvonu a třetí místo získal Alexandr Včulek z plzeňské Hospody Na Spilce.

Novinkou letošního ročníku byla společná cesta finalistů soutěže ve speciálním vagonu rychlíku z Plzně do Prahy, kde je překvapila nečekaná výzva. Finalisté měli za úkol zachovat chladnou hlavu, v týmu se vypořádat se všemi nástrahami vlakového prostředí a ve ztížených podmínkách načepovat perfektní pivo, které pak hodnotila odborná porota.

Kromě titulu Výčepní legenda se již tradičně předával i prestižní titul Honorary Connoisseur věnovaný významným osobnostem, které dlouhodobě doma i v zahraničí šíří dobré jméno piva Pilsner Urquell. Letos ho získal Tomáš Sedláček, český ekonom, filozof a vysokoškolský učitel. „Jenom u nás se s pivem mazlíme a hýčkáme tak, až se z toho stal vskutku vzácný národní klenot. Nebereme pivo jen jako tekutinu, ale pečujeme o jeho duši a ducha. Protože jen u nás se ví tajemství, že polovinu chuti a krupavosti piva dělá hospoda. A toto bychom měli vyvážet všude po světě – nikoli pivní tekutinu, ale pivní kulturu. To, co je “kolem piva”, nikoli v něm. Je mi velikou ctí, že si mé lásky k pivu někdo všiml a mám téměř nekonečnou radost, že na to mám oficiální papír,“ říká nový Pilsner Urquell Honorary Connoisseur Tomáš Sedláček.

Zdroj: Plzeňský Prazdroj

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *