Neděle na festivalu Jeden svět Plzeň

Festival Jeden svět Plzeň pokračuje i v neděli. Na návštěvníky čeká opravdová porce dokumentů. Promítat se bude v Moving  už od 15 hodin. Programovými specialitami celého víkendového programu je projekce pro rodiny s dětmi a DJ´s party.

Prvním nedělním snímkem bude Plastová Čína zaznamenávající sociální nerovnosti, dopady globalizované ekonomiky, nadměrné a nebezpečné produkce plastů. Hory plastového odpadu se stávají nejen zdrojem ubohých příjmů ale i místem dětských her. Pokud někdo z Vašich známých v obchodě vyžaduje ke každému rohlíku plastový pytlík, pak jej na projekci nezapomeňte pozvat! Hostem divácké debaty bude antropoložka Lenka Brunclíková. Hlavními tématy jejího profesního zájmu jsou sociální rozměr domovního odpadu, problematika hodnoty a vztah formálních a neformálních ekonomických strategií. V roce 2012 se svým kolegou Danem Sosnou zahájili Plzeňský garbologický projekt, jehož smyslem je podívat se na společnost skrze materiální stopy, které za sebou zanechává v podobě odpadu a skrze tyto stopy porozumět jednání aktérů.

V 18:00 hodin nás čekají dva dokumenty, které jsou hodně rozdílné nejen tématem, ale i jejich celkovou atmosférou. Perla Afriky ukazuje prostřednictvím příběhu hlavní aktérky Cleopatry nesnáze LGBT komunity v Ugandě. Hostem debaty bude Iveta Ptáčníková, která se věnuje problematice sexualizovaného násilí a sexuálních identit v afrických společnostech optikou genderové perspektivy. Je členkou Genderové expertní komory ČR.

V druhém sále Moving Station bude souběžně promítán snímek Foceno ve tmě. Dokument obsahující vizuálně velmi poutavé pasáže diváky zavede do světa zrakově postižených fotografů a nabídne obohacení pohledu na vnímání svého okolí a imaginaci. Neméně zajímavá bude i následná debata s plzeňským fotografem Radovanem Koderou. Ten je spoluzakladatel a předseda Občanského sdružení Pro Photo založeného na podzim 2003 za účelem vyhledávání, zhotovení a prezentace fotografických souborů převážně z prostředí menšin, nekomerční a nekonvenční kultury a instalací v netradičních prostorách. Vytvořil několik dokumentárních cyklů (Plzeň v sametové revoluci, Slavnosti svobody v r. 1990, Psychiatrická léčebna v Dobřanech, Židovské hřbitovy západních Čech, Tady žili židé, Osudy zmizelých, Stopy holocaustu, Neonacismus a komunismus – vymoženosti a zhouba demokracie) a podílel se na mnohých dalších. Byl autorem a realizátorem projektu Rok 2002 – rok vzpomínek připraveného k připomínce 60. výročí deportací plzeňských Židů do Terezína i památníku Zahrada vzpomínek, vytvořeného v rámci tohoto projektu. Kurátorsky, organizačně i technicky se podílel na vytvoření několika rozsáhlých fotografických souborů (Hanzelka & Zikmund – fotografie; Včera byla válka, Společnost Člověk v tísni – fotografie, Eduard Ingriš – fotografie; Josef Vaniš & Vladimír Sís – Vzpomínky na Tibet 1954-55; Ladislav Michálek – Periferie). Amatérsky fotografuje od poloviny 80. let. Od r. 1992 pracuje jako fotograf Národního památkového ústavu v Plzni.

Na rozdílná témata jsou zaměřeny i dva dokumenty, které uvedeme v neděli od 20.30 hodin. Český dokument Duši neprodám se zaměřuje na téma náhradního rodičovství. To je v ČR postaveno do šedé zóny zákona, přesto se odhaduje, že se v naší zemi náhradním matkám narodí asi stovka dětí ročně. Po skončení projekce divákům nabídneme skype rozhovor s režisérkou dokumentu Evou Tomanovou.

Poslední víkendový dokument Čekání, nabízí těžko představitelný příběh čtrnáctileté dívky. Její rodina před pěti lety odešla z Afghánistánu, kde jim šlo o život. V Dánsku rodina stále ještě nemá povolení k pobytu a odvrácení hrozby deportace závisí právě na mladé dívce. K tématu filmu přijde s diváky debatovat Lucie Mořkovská z Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). OPU poskytuje bezplatné poradenství žadatelům o mezinárodní ochranu a další cizincům v ČR, pořádá vzdělávací programy a další aktivity zaměřené na podporu integrace cizinců.

Foto: www.jedensvet.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *