Neberte nám vrtulníky, volají hejtman a primátor. Vláda ale nakonec udělá, co bude chtít

Proti možnému záměru vlády ČR přemístit armádní leteckou záchrannou službu z Plzeňského kraje do Karlových Varů poslali hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták a primátor Plzně Roman Zarzycký otevřený dopis ministrům Jozefu Síkelovi a Vlastimilu Válkovi.

“Jsme přesvědčeni, že je nezbytné v Plzeňském kraji zachovat Leteckou záchrannou službu Armády České republiky, která již desítky let zachraňuje lidské životy v našem regionu. Armádní letecká záchranná služba funguje v nepřetržitém provozu a společně s Fakultní nemocnicí Plzeň je nedílnou součástí záchranného systému Plzeňského kraje. Její největší devízou je nepřetržitý provoz, tedy provoz jak v denních, tak nočních hodinách. Tím se zásadně liší od obdobných služeb neprovozovaných českou armádou na území ČR,” uvedli hejtman a primátor hned v úvodu otevřeného dopisu.

Hejtman a primátor společně žádají vládu ČR, aby dostála svým slibům a otevřeně a veřejně odmítla informace publikované v médiích, že armádní letecká záchranná služba bude přemístěna z Plzeňského do Karlovarského kraje, který je méně osídlený a nedisponuje fakultní nemocnicí.

“Vyzýváme a žádáme proto ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkelu a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, aby konkrétně odpověděli na naše dotazy, které se bezprostředně týkají setrvání armádní letecké záchranné služby v Plzeňském kraji a zajištění bezpečnosti občanů kraje:

1. Kdo bude v dalších letech provozovat leteckou záchrannou službu v Plzeňském kraji?
2. Bude služba fungovat nepřetržitě 24/7, tedy v denních i nočních hodinách?
3. Kam bude armádní letecká záchranná služba přemístěna z letiště v Líních, pokud o tom stát v souvislosti se stavbou Gigafactory uvažuje?

Oba plzeňští politici v souvislosti s tím deklarujeme, že společně učiní všechny kroky, aby byla Letecká záchranná služba
Armády České republiky v Plzeňském kraji zachována. “Její možné přesunutí považujeme za nesystémové a v rámci záchranného systému za zcela zbytečné hazardování s lidskými životy našich občanů. Totiž žádný podnikatelský záměr nesmí nijak ohrozit provoz nebo kvalitu služby zachraňující lidské životy,” stojí v závěru otevřeného dopisu.

ZAMYŠLENÍ: Ano vojenská letecká záchranka na Plzeňsko patří. Prokázala to už mnohokrát. Mnozí si pamatují situaci, že vojenské vrtulníky z kraje přestěhovali pryč a místo nich tady “operovat” malý soukromý vrtulníček. Přineslo to komplikace, létalo se jen za světla, spolupráce s nemocnicemi nebyla taková, jako před tím s vojáky. Letecká záchranka se tehdy vrátila. A teď už ji zase někdo chce stěhovat, jen aby si splnil svůj sen postavit v Líních gigafactory. Na tahu je vláda a ta si udělá, co sama bude chtít…

(až), ilustrační snímek youtube.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *