Národní galerie zahajuje novou sezónu Veletržního paláce instalacemi Aj Wej-weje a Magdaleny Jetelové

Aj Wej-wej, Magdalena Jetelová, Brian Eno, Edmund de Waal, KazimirMalevič, Epos 257, KeiičiTahara. To jsou jména jen některých umělců, jejichž práce představí Národní galerie v Praze ve Veletržním paláci v rámci jarní výstavní sezóny 2018.

Projekty jarní sezóny propojí zejména aktuální společensko-politická témata s netradičními uměleckými formami. Budou zahájeny 16. března při příležitosti tradičního Grand Openingu. „Troufám si tvrdit, že letošní program bude v návštěvnících probouzet řadu palčivých otázek. Zejména Aj Wej-wejova instalace připravená speciálně pro prostor Velké dvorany, stejně jako jeho ostatní již dříve prezentovaná díla, se dotýkají těch nejaktuálnějších témat, o nichž ve společnosti zdaleka nepanuje shoda,“ uvádí Jiří Fajt, generální ředitel Národní galerie v Praze.

Aj Wej-wej představí sedmdesátimetrový uprchlický člun

Nejslavnější čínský umělec současnostipřipravil pro Národní galerii zcela nové dílo Zákon cesty, které se zrodilo z jeho dlouhodobého zájmu o osud běženců. Obří nafukovací člun s 258 uprchlíky je umělcovým dosud nejrozsáhlejším projektem, který zcela ovládne prostor Velké dvorany Veletržního paláce.Instalace navazuje na jeho předchozí práce reflektující migrační téma, mimo jiné na projekt Prádelnavyužívajícítisíce kusů oblečení, bot a dalších materiálů, které Aj Wej-wejposbíral v řeckém uprchlickém táboře v Idomeni. Prádelna bude vystavena na ochozu Velké dvorany.Vedle toho si návštěvníci budou moci prohlédnout i další díla staršího data:Hadasloženého z batohů, který symbolizuje5 000 dětských obětí čínského zemětřesení v roce 2008,či projekt S květinami reflektující umělcovo téměř dvouleté domácí vězení.

Řeč keramiky jako poznání

Aj Wej-wej je společně s Edmundem de Waalemtéž autorem výstavyOtisky vědění. Řeč keramiky. Ta dokládá, že keramika tradičně považovaná za uměleckořemeslnou tvorbu může zprostředkovat poznání shromažďované po tisíce let a že její vývoj je úzce provázán s dějinami umění. Vedle Aj Wej-weje a Edmunda de Waalase představí další významní umělci, jako jsou LyndaBenglis, AlisonBritton, Hans Coper, LucioFontana, AsgerJorn, KazimirMalevič, FaustoMelotti, Joan Miró, IsamuNoguči nebo Pablo Picasso.

Dotek doby Magdaleny Jetelové

Výstava prací uznávané konceptualistky Magdaleny Jetelové je koncipována do dvou oddělených, ale vizuálně propojených prostorů. Malou dvoranu zcela zaplňujesite-specificinstalaceDotek doby.Velkolepé dílose simulací vrstevnic a vodních ploch, doplněné laserovými paprsky, vědomě zrcadlí minimalistickou architekturu Veletržního paláce. Dílo je pokračováním prostorových projektů, které Magdalena Jetelová realizovala ve světových muzeích­ – newyorské MoMA či londýnské Tate, a které jsou prostoupeny úvahami o aktuálním společenském dění a jeho dopadech. V přilehlém mezaninu se dále představují autorčiny slavné sochařské práce společně s řadou jejích kreseb a fotografií.

Moving Image Department s Brianem Eno

I tentokrát bude přízemí Veletržního paláce, celoročně přístupné zdarma, hostit tři nové kapitoly cyklů současného umění Moving Image Department, PoetryPassageaIntroducing.

První z nich, tzv. prostor pro pohyblivý obraz, tentokrát představí Čecha Jana Nálevku a britského hudebníka a „otce ambientu“Briana Eno, který jako producent spolupracoval například s U2, TalkingHeads nebo Davidem Bowiem. PoetryPassageletos uvede díla Henriho Chopina a Ladislava Nováka. Prezidentský salonek pak v rámci projektu Introducing představí tvorbu absolventky pražské AVU Pavly Dundálkové.

Street arta fotografie

Národní galerie chce letos nabídnout také pro ni ne zcela obvyklé umělecké formy. V korzu, tedy v prostoru, který od okolních ulic odděluje pouze skleněná stěna, vystaví projekt Retroreflexe předního představitele tuzemského street artu, Epose 257.

Vztah mezi světlem a lidským tělem budou prozkoumávat velkoformátové černobílé fotografieKeiičihoTahary. Jeho sérieFotosyntéza  vznikala mezi lety 1978 a 1980 ve spolupráci s legendárním japonským hercem a tanečníkem MinemTanakou.

Společný projekt Národní galerie a Thyssen-Bornemisza Art Contemporary

V neposlední řadě uvede Národní galeriev rámci nově navázané spolupráce s nadací Thyssen-Bornemisza Art Contemporary projektZelené světlo iniciovaný v roce 2016 dánsko-islandským umělcem OlafuremEliassonem. Jeho umělecká dílnareagujena palčivá společenská témata, jako jsoumigrace, ztráta domova i jistot.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *