Na Lüftnerce v neděli čekají Bedřicha Smetanu s Boženou Němcovou

Konec prvního zářijového týdne na statku Lüftnerka v Zoologické a botanické zahradě města Plzně bude ve znamení SLAVNOSTÍ BABÍHO LÉTA. I letos k  nim bude tradičně patřit v  sobotu 7. 9. a v  neděli 8 9. od 10 do 18 hod. výstava jiřinek a kulovitých chryzantém a dále hroznového vína.

Jiřinky – královny pozdního léta – zde představí jejich přední pěstitelé ze západních, středních Čech a Prahy. Ukázky hroznů budou z  Vinice sv. Kláry v  Praze-Tróji a svými výpěstky se  pochlubí rovněž předseda spolku Vinaři Plzeňska Ing. Jan Kratochvíl, který tuto teplomilnou plodinu pěstuje úspěšně i v  klimatických podmínkách Plzeňska.

Atmosféru malého vinobraní, které každoročně návštěvníkům připomíná, že na svazích Lochotína byly dříve vinohrady a Lüftnerka je posledním místním viničným statkem, bude letos dotvářet ještě fotografická exkurze po svérázných jihomoravských vinných sklípcích a připomenutí některých vinařských tradic.

Po oba dny nebude chybět ani kulturní program. V  sobotu v  11 a 14 hod. vzdá hold úrodě plzeňský divadelní soubor SEBRANKA, nedělní odpoledne od 15 hod. zpestří vystoupení pěveckého seskupení VIVAT FAMILIA.

Letos je tomu právě 230 let, co se jiřinky poprvé objevily v  Evropě. Dvě významná výročí – 195 let od narození a 135 let od úmrtí – jsou spojena s  Bedřichem Smetanou – velkým obdivovatelem těchto květin symbolizujících národního obrození. Očekává se proto mezi návštěvníky i jeho účast. Společnost mu nemůže dělat nikdo jiný, než ctitelka a obdivovatelka těchto krásek podzimu Božena Němcová. (tz)

Ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *