Na festivalu Bonjour Plzeň můžete v listopadu zažít Francii i Belgii „všemi smysly“

Jubilejní 30. ročník festivalu Bonjour Plzeň na téma „všemi smysly“ nabídne v listopadu více než dva týdny zajímavých zážitků spojených s Francií a Belgií. Návštěvníky pozve na francouzský trh, přednášku o unikátní belgické sbírce skla nebo výstavu, která představí partnerská města Plzně. V programu nebudou chybět francouzské filmy, cestovatelská setkání, degustace francouzských vín i belgických piv, gastronomické večery, koncert či konverzace ve francouzštině pro malé i velké.

„Třicet let festivalu francouzsko-české kultury Bonjour Plzeň dokazuje, že tato událost má pevné místo na kulturní mapě Plzně i regionu. Jsem velmi potěšen, že letošní ročník se vrací ke spolupráci s partnerskými městy – Limoges a Liège, což připomenou mimo jiné výstava na náměstí Republiky nebo přednáška na téma belgické a světové sklářské tradice,“ uvedl prezident Alliance Française de Plzeň Petr Šimon.

Venkovní výstava před radnicí na náměstí Republiky návštěvníky provede po partnerských městech Plzně – francouzském Limoges a belgickém Liège (Lutychu). Vernisáž se uskuteční 1. 11. v 17 hodin, vstup na ni je zdarma a výstava bude k vidění až do konce listopadu.

V pátek 3. 11. mohou návštěvníci festivalu spolu s učitelem, spisovatelem a cestovatelem Zbyňkem Kašparem procestovat dva francouzské regiony. Příběhy Bretaně a Normandie s ochutnávkou místních specialit začínají v Alliance française v 18 hodin, vstupné je 350 korun a místo je třeba předem rezervovat na e-mailu kaspar.zbynek@seznam.cz.

V sobotu 4. 11. se kavárna a tržnice v DEPO2015 promění ve francouzský trh, který oživí vystoupení nového cirkusu v podání Žongleros a kapela FESTNOZ42, která zahraje v rytmu Bretaně. Francouzské odpoledne v DEPO 2015 s názvem Zažij Francii! potrvá od 16 do 21 hodin. Vstup je zdarma.

Díky partnerské spolupráci do Plzně přijede i kurátorka muzea Grand Curtius v belgickém Liège Isabelle Verhoeven představit tamní jedinečnou sbírku skla. Přednášku O skle pro milovníky skleněného designu i studenty uměleckých škol doplní 7. 11. v Alliance française ochutnávka belgických piv. Vstup je 50 korun a rezervace není třeba.

Na festivalu nebudou chybět setkání s vyhlášenou francouzskou gastronomií. Pod přiléhavým názvem Bon appétit! se skrývá gastronomický večer šéfkuchaře Lukáše Kučery (6. 11.). Festival pozve i na Degustace vín z Francie i Itálie (9. 11.) či Soirée Raclette (15. 11.), seznámení s vynikajícím pokrmem raclette, typickým rozehřátým sýrem s oblohou. Na všechny tyto akce je třeba rezervace.

Ve spolupráci s Filmovým klubem Plzeň uvede festival dokument Toyen, baronka surrealismu režisérky Andrey Sedláčkové, která žije dlouhodobě v Paříži. Projekci doprovodí beseda s kameramanem Davidem Cysařem. Druhý z filmů, který festival zařadil do svého programu, nese název Adam. V poetických kulisách malého pekařství rozehrává režisérka Maryam Touzani v mistrně zrežírovaném debutu svou neokázalou poklonu ženské síle, touze a vytrvalosti v podmínkách nesvobody a represe. Oba filmy budou k vidění 14. 11. v Měšťanské besedě.

Milovníkům francouzštiny je v rámci festivalu věnováno několik událostí, kde mohou své znalosti procvičit malí i velcí. Le Petit Rendez-vous (2. 11.) nebo Chvilka s pohádkou (14. 11.) se uskuteční v prostorách Alliance française, konverzační setkání Le Rendez-vous français (8. 11.) proběhne ve Fine France ve Skrétově ulici.

Závěr 30. ročníku festivalu Bonjour Plzeň bude patřit mezinárodní kapele Les Fraises Chevelures z Prahy, která hraje gypsy swing a další taneční hudbu třicátých a čtyřicátých let. Vstupné na koncert 16. 11. v Zach’s Pubu je dobrovolné.

Kompletní program najdete na www.bonjourplzen.cz.

Daniela Vítová, foto Bonjour Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *