Muzikál Bonnie & Clyde bude mít českou premiéru v Plzni

Muzikálovému souboru Divadla J. K. Tyla se jako prvnímu v Česku podařilo získat práva na uvedení ambiciózního titulu neobyčejně plodného současného amerického hitmakera Franka Wildhorna, jehož muzikály (např. Jekyll & Hyde, Cyrano z Bergeraku, Nikdy neříkej sbohem, Hrabě Monte Cristo, Nová Alenčina dobrodružství či Excalibur) dobývají světová jeviště. Světovou premiéru měli Bonnie & Clyde v kalifornské La Jolle v roce 2009, o rok později se úspěšně představili v Sarasotě na Floridě. Jen čtyři a půl roku po následujícím broadwayském debutu (2011) mají možnost potkat se s legendární gangsterskou dvojicí také diváci v Plzni. Česká premiéra se uskuteční v sobotu 7. května na Nové scéně.

 

Muzikál, stejně jako slavný film z 60. let r. 1967 (s Faye Dunawayovou a Warrenem Beattym v titulních rolích), vychází ze skutečného příběhu legendárních texaských lupičů Bonnie Parkerové a Clyda  Barowa. Mladí milenci se poprvé setkali v Dallasu v r. 1930, společnou – nikterak pronikavě úspěšnou – zločineckou dráhu nastoupili dva roky nato. Jejich život ukončila razantní policejní akce v květnu 1934 (Bonnie bylo 24, Clydovi 25 let).

Přesto, že jejich cesta byla lemována řadou lidských obětí včetně civilistů, dodnes opřádá gangsterskou dvojici nimbus romantických hrdinů. V době velké hospodářské krize (1929–33) vyvolávala jejich činnost sympatie jakožto revolta proti panujícím neutěšeným poměrům, jejich dramatický a v závěru tragický osud rezonoval i se vzpurným duchem let šedesátých.

Bonnie & Clyde jsou muzikálem moderního typu, jehož děj posouvá dramaticky prokomponovaná hudba. Vychází z country stylu (v instrumentaci je největší důraz kladen na strunné nástroje a rytmiku), žánrově přesahuje do gospelu, swingu a rocku. Dirigentské taktovky se s gustem ujali Petr Kantořík s Jiřím Petrdlíkem, působivý rámec představení vytvoří dynamická scéna Daniela Dvořáka a dobové kostýmy Dany Haklové, invenční choreografie je prací Lukáše Vilta.

Duch plzeňské inscenace přibližuje její režisér, šéf muzikálového souboru Roman Meluzín: „Ladění toho příběhu je dobrodružně-romantické, je to vedené jako osud dvou lidí, kteří chtěli překročit svůj vlastní stín. Oni nechtěli být grázlové, ale doba a prostředí je do toho svým způsobem vmanipulovaly. Hlavním motivem je jejich touha překročit začarovaný kruh bídy, všednosti, té trapné každodennosti – prostě být výlučný. Jistě, bez přestřelek se to neobejde, ale nepovažuju to za primární. Nejdůležitější je láska mezi těmi dvěma lidmi.“

V podstatě komorní příběh stojí především na výkonech představitelů hlavních postav a jejich náročných pěveckých partech. V roli Clyda Barowa alternují Pavel Režný a Roman Tomeš, jejich dívčí protějšek vytvoří Petra Vraspírová a čerstvá držitelka Ceny Thálie Karolina Gudasová. Že obě muzikálové hvězdy si role Bonnie zcela podmanila, dokládají jejich odpovědi na otázku, jak se v roli legendární gangsterky cítí:

Karolina Gudasová: „Parádně. Není to však jen gangsterka, je to obyčejná holka plná snů o tom, že se stane hvězdou Hollywoodu, ale když potká Clyda, změní se její osud. Stane se sice hvězdou, ale ne pro svůj talent.“

Petra Vraspírová: „Lhala bych, kdybych řekla, že z těch zbraní nemám respekt, navíc jsem jednoznačně proti násilí. Takže pro mě je to určitě z části protiúkol. Ale také bych lhala, kdybych řekla, že mě to nebaví. Charakter Bonnie si užívám.“

Na muzikálu samotném obě nejvíce oceňují geniální hudbu a neuvěřitelně silný a pravdivý příběh o velké lásce, nadějích a očekávání.

V dalších rolích vystoupí Adam Rezner / Richard Pekárek, Soňa Hanzlíčková Borková / Kateřina Falcová, Radek Štědronský Shejbal, Ondřej Černý / Petr Ryšavý, Venuše Zaoralová Dvořáková / Hana Spinethová. Clyda a Bonnii v dětském věku hrají Šimon Vanžura nebo Matyáš Rous a Viktorie Tandlerová či Sofie Machálková.

Eva Ichová

 

 

BONNIE & CLYDE   

Scénář Ivan Menchel

Zpěvní texty Don Black

Hudba Frank Wildhorn

Přeložil Adam Novák

Režie Roman Meluzín

Dirigenti Pavel Kantořík, Jiří Petrdlík

Choreografie Lukáš Vilt

Scéna Daniel Dvořák

Kostýmy Dana Haklová

 

Clyde Barrow Pavel Režný / Roman Tomeš

Bonnie Parkerová Petra Vraspírová / Karolina Gudasová

Buck Barrow Adam Rezner / Richard Pekárek

Blanche Barrowová Soňa Hanzlíčková Borková / Kateřina Falcová

Šerif Schmid Radek Štědronský Shejbal

Ted Hinton Ondřej Černý / Petr Ryšavý

Malý Clyde Šimon Vanžura / Matyáš Rous

Malá Bonnie Viktorie Tandlerová / Sofie Machálková

Emma Parkerová Venuše Zaoralová Dvořáková / Hana Spinethová

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *