Mladí Ladí Jazz 2017: Jazzový nářez, hudební objevy i koncert na zahradní konev

 

Osmý ročník mezinárodního festivalu Mladí Ladí Jazz právě odhalil program a duben tak bude letos opět patřit jazzu.Letošním mottem festivalu je: Jazz je nářez! Poprvé v Praze vystoupí se svým sólovým projektem fenomenální pianista a držitel dvou cen Grammy, Bill Laurance z kapely Snarky Puppy. Zažijeme premiéry jazz-metalových Panzerballett a vycházející japonské hvězdy Big Yuki. Kromě pražských koncertů nabídne festival také koncerty v regionech a dětské hudební workshopy v uceleném programu nazvaném Mladí Ladí Dětem. Po osmé proběhne soutěž Jazz Fruit podporující mladé jazzové talenty – letos poprvé bude rozdělena na dvě části pro české a zahraniční projekty.

Hlavním cílem festivalu Mladí Ladí Jazz je propagovat jazzovou hudbu především mezi mladým publikem. „Dramaturgicky jsme se v osmém ročníku zaměřili především na premiérová vystoupení a na vycházející hvězdy jazzového světa. Festival přichází letos s prozatím nejrozsáhlejším programem – v Praze se uskuteční celkem devět koncertů. Kromě hlavního města v dubnu jazz zavítá i do Olomouce, Brna, Českých Budějovic, Děčína a Zlína, kde proběhnou regionální koncerty a vzdělávací hudební workshopy pro děti v rámci programu Mladí Ladí Dětem pod vedením Orana Etkina a Maxe Vandervorsta,“ říká za organizátory Jan Gregar.

Prvním festivalovým koncertem, a zároveň českou premiérou, bude vystoupení nadějného japonského pianisty Big Yuki. V neděli 2. dubna v Paláci Akropolis představí Yuki Hirano alias Big Yuki svou energickou směs jazzu, hiphopu, soulu, rocku a klasické hudby.  Na jeho debutovém albu Greek Fire (2015) můžete slyšet také bubeníka Justina Tysona, spolupracujícího například s Robertem Glasperem či Esperanzou Spalding. Díky jeho experimentálnímu přístupu a originálnímu zvuku se mu již podařilo spolupracovat s takovými hvězdami black music, jakými jsou například hiphopový producent Talib Kweli, jazzový saxofonista Marcus Strickland, rapper Q-Tip, či zpěvák Bilal.

V sobotu 8. dubna zavítá do pražské MeetFactory poprvé se svým sólovým projektem dvojnásobný držitel ceny Grammy, anglický klavírista a zakládající člen oceňovaného brooklynského jazzového kolektivu SnarkyPuppy, Bill Laurance. Jako klavírista, skladatel, aranžér a producent spolupracoval například s BobbymMcFerrinem, trip-hopovým triem Morcheeba, saxofonistou Chrisem Potterem, či kytaristou Lionelem Louekem. Na své poslední desce Aftersun (2016) s ním spolupracovali i spoluhráči ze SnarkyPuppy, basový kytarista Michael League a bubeník Robert „Sput“ Searight.

Opravdový jazzový nářez nabídnou němečtí Panzerballett, kteří vystoupí 21. dubna v MeetFactory. Tento bláznivý pětičlenný ansámbl se naživo představí v České republice úplně poprvé. Hudební inspirace Panzerballettu se dá vystopovat v tak odlišných žánrech, jakými jsou funk, metal, jazz nebo progresivní rock. Jako předkapela vystoupí česká metalová skupina ModernDay Babylon.

Po více jak pěti letech se vrátí na české podium polská skupina Miloopa, aby představila své čtvrté studiové album Verke (2016). Na albu s nimi spolupracoval Rosi Mosimannem, který produkoval desky mimo jiné i pro hudebníky jako Faith No More, Björk, SmashingPumpkins nebo TheYoungGods. Miloopa vystoupí 28. dubna v Paláci Akropolis.

Pianista David Helbock se po roční pauze vrací do Česka představit svou novou desku a to 19. dubna v Jazz Docku. Helbock, jenž posbíral bezpočet hudebních cen nejen v Rakousku, ale například i na největší světové soutěži solo-jazzových klavíristů ve švýcarském Montreux, zde tentokrát uvede svou novou desku IntotheMystic.

Držitel Grammy Oran Etkin se 6. dubna v Jazz Docku představí tentokrát s celým svým triem. Tento newyorský klarinetista do své tvorby promítá hudební vlivy z Afriky, Dálného východu, Evropy či Izraele, odkud pochází. Oran Etkin se věnuje také vzdělávání  a svůj talent a lásku k hudbě předává dál. Jeho album Wake Up, Clarinet získalo mnoho cen za nejlepší hudební album pro děti. Sám také vymyslel výukovou metodou Timbalooloo, prostřednictvím které se snaží v dětech rozvinout zalíbení v muzice již od nejútlejších let. Stejně jako v posledních dvou letech, tak i letos proto uspořádá OranEtkin v rámci Mladí Ladí Dětem v několika městech České republiky sérii exkluzivních Timbalooloo workshopů.

Belgický hudební vynálezce Max Vandervorst už téměř třicet let přináší do hudebního světa neopakovatelné zážitky díky koncertům, kde hraje na „hudební nástroje“ – od židle, přes zahradní konvici, PET lahve až po kamení. Už 26. dubna v Jazz Docku předvede, že i řídítka  se dají použít jako flétna a konzerva místo kytary. Je také spisovatelem, univerzitním kantorem a sám vede po celém světě hudební workshopy, které uspořádá i po městech České republiky, a to jak pro školy a školky v rámci projektu Mladí Ladí Dětem, tak pro veřejnost.

Také v letošním roce proběhne v rámci festivalu soutěž Jazz Fruit, do které se mohou do poloviny března zapojit začínající kapely a hudebníci. Poprvé má soutěž zahraniční a českou kategorii. Finalistévystoupí společněs mladým multimediálním projektem Mn‘JAM  13. dubna v Jazz Docku. Vítězové získají řadu benefitů, od možnostinahrát vlastní desku, přes hudební vybavení až po účast   na závěrečném koncertu festivalu 30. dubna na Mezinárodnímdni jazzu, který je připravován ve spolupráci s Českým rozhlasem.

 

Program festivalu Mladí Ladí Jazz 2017:

2.4.2016 – BigYuki (USA) – Palác Akropolis, Praha

6.4.2017 – OranEtkin trio (USA/IL) – Jazz Dock, Praha

8.4.2016 – Bill Laurance (UK) – MeetFactory, Praha

13.4.2017 – Finále soutěže Jazz Fruit + Mn’JAM experiment (NL) – Jazz Dock, Praha

19.4.2017 – David Hellbock Trio (AT) – Jazz Dock, Praha

21.4.2017 – Panzerballett (DE) – MeetFactory, Praha

26.4. 2017 – Max Vandervost (BE) – Jazz Dock, Praha

28.4. 2017 – Miloopa (PL) – Palác Akropolis, Praha

30.4. 2017 – Mezinárodní den jazzu s Českým rozhlasem -Palác Akropolis, Praha

 

————————————————————————————————————————————–

O festivalu Mladí Ladí Jazz

Mezinárodní jazzový festival Mladí Ladí Jazz navazuje na tradici jazzu v českém prostředí a snaží se navrátit mladé publikum zpět k jazzové hudbě. Jedním ze základních problémů, proč mladí lidé neposlouchají pravidelně jazz, je cenová politika klubů, které jsou primárně zaměřeny na turistickou klientelu, tedy daleko za finančními možnostmi studentů. Proto přináší festival Mladí Ladí Jazz již osmým rokem to nejlepší ze světového jazzové scény za dostupnou cenu!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *