Mistr animace Jiří Barta přetvořil svůj film pro divadelní prkna – Alfa Plzeň, Na půdě

Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny. Kouzelný příběh ze zaprášené půdy, kde odložené hračky svedou nelítostný boj se Strážcem času. Divadelní přepis celovečerního animovaného filmu oceněného Českým lvem. Režie Jiří Barta, scénář Anna Vášová a Jiří Barta. Česká premiéra v úterý 20. října, slavnostní večerní premiéra v pátek 23. října v Divadle ALFA,  Plzeň.

Režisér  a výtvarník Jiří Barta (1948), tvůrce u nás i ve světě proslulých animovaných snímků, jakými jsou Zaniklý svět rukavic, Krysař nebo Klub odložených, se v Divadle Alfa poprvé pustil do jevištní adaptace svého filmu. Vybral si celovečerní snímek Na půdě, natočený v produkci Bio Illusion, který přivezl řadu ocenění ze zahraničí: New York, Japonsko, Španělsko, Rumunsko, Maďarsko. U nás získal Českého lva za výtvarný počin, dvě ceny na Anifestu v Teplicích a cenu Kristiána na Febiofestu. Autorem hudby je Michal Pavlíček, na divadelním scénáři se spolu s Jiřím Bartou podílela Anna Vášová. Jevištní podoba se od filmové předlohy lehce liší, avšak základní dějová linka – boj dobra a zla – je zachována. V příběhu se diváci setkají s hračkami, které ožívají na staré půdě. Jejich každodenní kratochvílí je hra, při které losují, kdo bude mít v ten den narozeniny.

 

„Výtvarně originálně pojaté představení nabízí nejen dobrodružství a napětí, ale i spoustu legrace, vtipných okamžiků a gagů. Náš příběh – uzavřený ve skříni na půdě – je plný kouzel a překvapení. Možná, že i na vaší půdě stojí podobná skříň, zkuste ji otevřít…,“ říká ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

Představení Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny je určeno pro děti od 6 let i jejich rodiče, prarodiče a všechny milovníky dobrodružství. Z herců se v něm představí Blanka Josephová-Luňáková, Lenka Válková-Lupínková, Bob Holý, Robert Kroupar, Petr Borovský, Martina J. Hartmannová, Marie Mrázková a Martin „Sádlo“ Bartůšek.

 

Premiéry sezóny 2015/16

Na sezónu 2015/16 připravilo Divadlo ALFA celkem čtyři premiéry. Inscenace Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny je v říjnu první z nich.

14. prosince představí Divadlo ALFA svoji verzi kultovní hry Ivy Peřinové Kolíbá se velryba. V režii Tomáše Dvořáka se odehraje příběh o dvou nepolepšitelných, ale nakonec polepšených pirátech, jedné malé hvězdičce a jedné opravdu veliké velrybě.

Opakem polepšovny je Pohoršovna a právě v ní zkušená Škůdkyně pohorší vaše hodné děti… Divadelní adaptaci stejnojmenné knížky Daniely Fisherové bude v únoru režírovat Petr Borovský, kterého diváci Alfy znají především jako herce.    (tz)

 

 

 

 

Poslední premiérou sezóny bude Molièrova komedie Lékařem proti své vůli. Tím se v bláznivém příběhu, inspirovaném „komedií dell´arte“, omylem stane drvoštěp Sganarelle. Méně známá hra světového klasika v režii Tomáše Dvořáka se poprvé představí v květnu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *