Ministerstvo zemědělství chce dát na jednu demonstrační farmu až milion korun ročně

Vesnice

Demonstrační farmy, na kterých budou zemědělci předvádět ostatním, jak se správně hospodaří, dostanou až milion korun ročně. Ministerstvo zemědělství již vypsalo nový dotační titul, o peníze můžou zájemci žádat do 26. února. Během tří let chce stát takto rozdělit až 30 milionů korun. Resort o tom informoval v tiskové zprávě.

„Demonstrační farmy budou ostatním zemědělcům poskytovat poradenství a názorné ukázky ucelených postupů udržitelných způsobů hospodaření. V letošním roce se projekt zaměří především na péči o půdu,“ dodává resort. Zájemci o peníze budou muset předložit program s plánem své činnosti na tři roky. Odborná komise pak vybere nejlepší projekty.

Největší šanci na získání peněz budou mít farmy, které jsou inovátorské a jejichž osevní postupy odpovídají standardům dobrého zemědělského a environmentálního stavu. „Letos se projekt zaměří na ochranu půdy, demonstrační farmy budou prezentovat především postupy a technologie snižující degradaci půdy, zejména vodní a větrnou erozi, nadměrné utužování půdy nebo úbytek organické hmoty v půdě,“ dodalo ministerstvo. Farmy budou také pořádat dny otevřených dveří a poskytovat zájemcům konzultace.

Na letošní rok je na program připraveno pět milionů, v příštím roce by měla částka vzrůst na dvojnásobek, v roce 2019 pak na 15 milionů korun. Jedna farma bude moci získat peníze i několik let za sebou, bude o ně ale muset žádat každý rok.

Do pilotního programu, ve kterém se mělo zjistit, jaké budou parametry pro demonstrační farmy, se již dříve zapojilo Zemědělské družstvo Bulhary na Břeclavsku, dále firma Agros Vraný na Kladensku a Lupofyt v Rakovnicku.

Od roku 2018 by mělo být v ochranném režimu před erozí 25 procent zemědělské půdy. Stát plánuje zpřísňovat podmínky, které mají zemědělci kvůli erozi dodržovat, pokud je nedodrží, budou se jim krátit dotace.

Podle dřívějšího vyjádření ředitele Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Jiřího Hladíka udrží půda v Česku přes pět miliard metrů krychlových vody. Mohla by udržet o 3,4 miliardy metrů krychlových více, je však ničená erozí a utužováním.

Podle údajů ministerstva zemědělství je vodní erozí v ČR ohroženo až 60 procent zemědělské půdy, v ohrožených až nejohroženějších kategoriích je to přibližně 35 procent území. O tom, jaká část půdy je však skutečně ohrožená, se vedou odborné diskuse. V Česku je zemědělská půda na 54 procentech výměry země.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *