Máte potíže po koronaviru? Přímo v článku se můžete objednat do nových ambulancí ve FN

U pacientů, kteří prodělali onemocnění covid-19, se stále častěji objevují tzv. postcovidové projevy, které mohou být velice různorodé, ale vždy znemožňují návrat do plnohodnotného života. Fakultní nemocnice Plzeň proto otevírá šest specializovaných ambulancí, které pacientům se závažnými postcovidovými problémy pomohou s uzdravením.

Primárně by se měl pacient vždy obrátit na svého praktického lékaře, v případě potřeby specializované péče pacienta praktický lékař doporučí k ambulantnímu specialistovi. Pokud jsou zdravotní komplikace vážné a významně nemocného omezují v normálním životě, ambulantní specialista jej odešle na specializované pracoviště do fakultní nemocnice,“ vysvětluje náměstek pro léčebně preventivní péči doc. MUDr. Eduard Kasal, CSc.

Některé tuzemské nemocnice již zahájily provoz center postcovidové péče, velká většina z nich se ale specializuje hlavně na dýchací problémy. Fakultní nemocnice Plzeň nabízí komplexní péči pro celé spektrum možných následků covid-19 – kardiologickou, angiologickou, plicní, psychologickou, psychiatrickou, nutriční a rehabilitační, zaměřenou především na dechovou rehabilitaci.

Ve fakultní nemocnici se snažíme vždy vycházet vstříc aktuálním potřebám pacientů a současná doba přináší nové výzvy, které souvisejí s onemocněním covid-19 a dlouhým obdobím pandemie. Ačkoli i pro nás je v tomto směru mnoho věcí nových, reagujeme tak, aby se každý pacient, který již prodělal toto onemocnění, a přesto není zcela zdráv, mohl co nejdříve navrátit k běžnému životu před nákazou,“ dodává ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D.

Pro plynulou organizaci postcovidové péče je vždy zapotřebí doporučení praktického lékaře či odborného specialisty pro každého pacienta, jehož zdravotní stav vyžaduje postcovidovou léčbu odborníků FN Plzeň. Informace o nabídce postcovidového poradenství obdrželo Sdružení praktických lékařů a zástupce ambulantních specialistů v našem regionu.

Jakými obtížemi se zabývají jednotlivé Postcovidové poradny

na odděleních a klinikách FN Plzeň?

Klinika pneumologie a ftizeologie – dušnost či jiný závažný plicní problém

II. Interní klinika – trombotické komplikace, kardiální problematika

Psychiatrická klinika – psychiatrická problematika (složitější diferenciálně diagnostické případy psychických potíží)

Oddělení léčebné rehabilitace – dušnost, bolest na hrudi, kašel (dechová rehabilitace); parézy, svalová slabost, bolesti kloubů (pohybová rehabilitace)

Oddělení klinické psychologie – neuropsychologická problematika (poruchy pozornosti či paměti, snížená výkonnost v práci, poruchy orientace); psychologická problematika (úzkosti, stavy paniky, bezdůvodné změny nálady, dlouhodobá smutná nálada, poruchy spánku, zvýšené obavy, nutkavé myšlenky; somatické potíže bez adekvátního fyziologického korelátu – dušnost, pocit tlaku na hrudi, tenzní bolesti hlavy)

Oddělení klinické dietologie – špatná kompenzace diabetes mellitus, nárůst hmotnosti, ztráta chuti, nechutenství, únava

Jak se objednat najdou zájemci na www.fnplzen.cz/cs/node/9624.

Zdroj: FN Plzeň, ilustrační foto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *