Lidé se snaží ušetřit více než loni

Myslíte na zadní kolečka? Existuje ve vašem rodinném rozpočtu rezerva pro horší časy, která je rychle po ruce? Anketa, která proběhla na pracovním portálu Profesia.cz, ukazuje, že 76 % domácností nemá dostatečnou finanční rezervu pro případ ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé nemoci. Třetina respondentů dokonce žije jen od výplaty k výplatě a nemá našetřeno vůbec nic.

Mediální osvěta v podobě příběhů lidí, které neuvážené řešení nedostatku financí přivedlo do bludného kruhu půjček či dokonce exekucí, možná nese výsledky. Oproti loňsku, kdy jsme položili stejnou otázkou, počet lidí bez finanční rezervy výrazně klesl ze 44 % na letošních 28 %.

Každý šestý respondent si peníze sice ukládá, ale ví, že úspory by výdaje domácnosti nepokryly. Prostředky, které odpovídají hodnotě jednoho měsíčního příjmu, má k dispozici 20 % Čechů. Situace se v této skupině meziročně zlepšila o 14 procentních bodů.

Našetřeno ve výši dvou měsíčních platů deklaruje každý desátý účastník ankety. Čtvrtina lidí se snaží mít finanční rezervu ve výši tří platů a vyšší. Meziročně došlo k zlepšení o 3 procentní body.

Tabulka: Šetříte si pro případ ztráty zaměstnání?
2015_3_anketa_final_1

Zdroj: www.profesia.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *