Letošní Bahna budou 20. června. Armáda už má jasno, jak na ně dopraví těžkou techniku

http://www.acr.army.cz/assets/informacni-servis/zpravodajstvi/strelby-tanku-t-72m4cz-05_3.jpg

V sobotu 20. června se ve Vojenském újezdu Brdy uskuteční jako již tradičně akce pro všechny příznivce vojenské techniky Bahna 2015. Neodmyslitelnou součástí statických a zejména dynamických ukázek Armády ČR na polygonu Zadní Bahna je těžká pásová technika, jako například BVP-2 a tanky T72M4CZ, kterými je vyzbrojena 7. mechanizovaná brigáda, dislokovaná na Moravě.

Pro ty, které zajímá, jakým způsobem se tanky a bojová vozidla z Moravy do Brd přepravují, máme následující odpověď: Jako osvědčený druh přepravy volí vojáci vlak, díky kterému těžká technika nepoškodí asfaltový povrch komunikací, jako kdyby se přesunovala po vlastní ose. Železniční přeprava navíc snižuje riziko uvíznutí v dopravní zácpě na některém z našich hlavních silničních tahů. Nakládání techniky na vagony, takzvané vagonování, je dnes součástí běžného výcviku a tudíž osádky jednotlivých vozidel ani organizační štáb nepředpokládají žádné komplikace.

Výcvik ve vagonování a vlastní objednávání železničních přeprav, včetně dohledu nad správným naložením a upevněním nákladu, organizují regionální střediska vojenské dopravy. Na samotnou přepravu vojenské techniky po železnici potom dohlíží ve dne i v noci dispečeři odboru vojenské dopravy, kteří jsou připraveni řešit sebemenší problém na trati samozřejmě ve spolupráci se železničním dopravcem nebo správcem dopravní infrastruktury. Bahna se tak stávají úkolem nejen pro vojáky přímo zúčastněné na ukázkách, ale i pro Agenturu logistiky, v jejíž struktuře zmíněný odbor vojenské dopravy a regionální střediska působí.

„Železniční doprava je nejen pro Armádu ČR stále stěžejním druhem dopravy a to právě z pohledu přepravy pásové techniky, těžké kolové techniky nebo kontejnerů. Například jen za rok 2014 v rámci vnitrostátních přeprav AČR naložila 287 železničních vozů. Do zahraničí potom AČR naložila 184 železničních vozů,” uvedl plukovník Martin Štochl, náčelník odboru vojenské dopravy Agentury logistiky.

(Zdroj: Ministerstvo obrany ČR)

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *