Léto v Brdech znovu patří barvám, nově i na Youtube

Začínají prázdniny a s nimi i vrchol turistické sezóny. Ta letošní bude zřejmě poněkud jiná než ty předchozí. Brdy i ostatní tuzemské chráněné krajinné oblasti zřejmě zažijí větší nápor, než je obvyklé. Na návštěvníky tam čeká řada známých míst i úplné novinky.

Mezi nejatraktivnější lokality v Brdech patří tradičně oblast Padrťských rybníků nebo bývalá dopadová plocha Jordán s pěchotním srubem „Benešákem“, proslaveným zejména díky filmu Obecná škola. Jak se široké údolí s řadou rybníků a vřesoviště ve vrcholové partii Brd liší, mají jedno společné, a to barvy, která tu patří k létu.

V oblasti zaniklých obcí Padrť a Záběhlá v červnu a červenci návštěvníky vítají trsy modrofialových květů vykukujících z luk. Jde o kosatec sibiřský, silně ohrožený druh a rostlinu roku 2010. V Brdech vykvétá i jinde – na Bahnech nebo na Hrachovišti, ale jeho populace je největší právě u Padrťských rybníků. Vzhledem ke klimatickým podmínkám tam také kvete nejpozději, a tak se jím lze kochat i o prázdninách. Kdysi relativně hojné nádherné rostlině vyhovují nekosené podmáčené louky.

Úplně jiná situace je na Jordánu. Za účelem armádního výcviku tu byl před mnoha desítkami let vykácen les a časté ostřelování tu dalo vzniknout unikátnímu vřesovišti. Drobné kvítky vřesů zbarví v srpnu celý vrchol do fialovorůžové barvy a nabídnou neskutečnou pastvu pro oči i pro hmyz. Právě podobným lokalitám se musí věnovat ochranáři. Vřesoviště totiž pomalu zarůstají dřevinami a drobné keříky se nedokáží dostatečně zmlazovat. Přijít o takovou nádheru by byla škoda.

Brdy a Podbrdsko lze v létě navštívit a zkusit i něco vyhrát. Hned pět míst v okolí našeho největšího vnitrozemského pohoří či přímo v něm je zapojeno do projektu Prázdninová štafeta. Její sedmnáctý ročník pořádá ZOO Plzeň, Plzeňský kraj, společnost EURONOVA a spolek Dobroslav. Pro děti do 18 let, či spíše rodiny s dětmi, je v rámci této soutěže vytipováno celkem padesát zajímavých míst, na nichž by se účastníci měli vyfotit a fotky nahrát do systému na webu soutěže http://stafeta.plzensky-kraj.cz. Do slosování o patnáct zajímavých cen budou zařazeni všichni, kteří takto prokáží návštěvu alespoň patnácti soutěžních cílů, mezi nimiž jsou rozhledny na Kotli u Rokycan a Šťastná věž ve Spáleném Poříčí, Padrťské rybníky nebo Muzeum Středních Brd ve Strašicích a Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem.

Cestovat do Brd bude nově možné i na Youtube. Web PoznejBrdy.cz po tříleté odmlce znovu spouští kanál na této platformě. Tam se budou postupně objevovat tipy na výlety pěšky i na kole, informace o brdské přírodě i zajímavých místech. Během léta tak dojde na videa o už zmíněném kosatci sibiřském, několik cyklovýletů a třeba i na sportování.

Odkazy:

Foto: Bývalá dopadová plocha Jordán, Padrťské rybníky, kosatec sibiřský

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *