Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem bude. Kvůli pandemii se ale program musí uskromnit

Třináctý ročník Divadelního léta bude pravděpodobně jednou z  prvních open air kulturních akcí v  regionu, opatření spojená s  koronavirovou krizí však výrazně mění jeho podobu. Festival se posouvá, místo poloviny června zahájí program až 8.  července 2020. Scéna vyroste stejně jako vloni v  parku U Ježíška, hlediště však bude zřejmě vzhledem k  vládním opatřením menší a pojme jen povolený počet diváků. Organizátoři byli proto nuceni zrušit nastudování výpravné premiérové inscenace Shakespeare v  Hollywoodu.

Na programu ale nadále zůstává druhá letošní novinka Poslední zrnko písku, kterou pro  festival připravuje soubor studentů DAMU Činohra 16-20. Diváci se mohou těšit i na  reprízy komedie Švanda dudák, která vznikla vloni pod vedením režiséra Marka Němce. V  rámci doprovodného programu se bohužel neuskuteční večer Jsme muzikál!, který festival plánoval ve spolupráci s  Divadlem J. K. Tyla, zůstává ale tradiční Improzápas a Open Air Slam. Konat by se měl i příměstský divadelní tábor.
Vstupenky na Divadelní léto se začnou prodávat prostřednictvím sítě GoOut ve středu 13.  května v  10:00.

„Rozhodování, zda a jak letošní festival uskutečnit, bylo za 13 let existence Divadelního léta tím nejtěžším úkolem. Nechtěli jsme ale zklamat naše diváky a také jsme nechtěli připravit o práci tým více než 80 lidí, kteří festival tvoří,“ uvedla ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

Divadelní léto přizpůsobuje podobu festivalu aktuálním vládním opatřením, největší změnou je v  tuto chvíli výrazné snížení počtu diváků na jedno představení. Výtěžek ze vstupného tvořil vždy větší část rozpočtu festivalu a nezisková organizace PaNaMo, která od  počátku Divadelní léto pořádá, se tak ocitá v  nelehké situaci. „Abychom dokázali festival udržet, musíme snížit počet představení. I  když nás to velmi mrzí, nemůžeme si dovolit nastudovat výpravnou premiérovou inscenaci Shakespeare v  Hollywoodu. Divadelní léto se uskuteční především díky příspěvkům města Plzně, Plzeňského kraje, našich partnerů a také díky úžasné vstřícnosti všech, kteří na  festivalu pracují a přistoupili na radikální snížení honorářů,“ upozornila Marcela Mašínová.

O původně plánovanou hru amerického autora Kena Ludwiga Shakespeare v  Hollywoodu diváci nepřijdou. Po  dohodě s  režisérem Radovanem Lipusem přesouvá festival její nastudování na rok 2023. Hlavní letošní novinkou se stává Poslední zrnko písku, inscenace, která vzniká pro  Divadelní léto v  rámci rezidence souboru studentů DAMU Činohra 16-20. Režisérkou je Aminata Keita a dramaturgem Jaroslav Jurečka. S  jejich prací se diváci Divadelního léta seznámili díky skvělé komedii Jak se vám líbí, která byla vloni součástí doprovodného programu. Poslední zrnko písku je inscenací autorskou, a kromě režisérky a dramaturga je pod  ní podepsán celý kolektiv. „Všichni to známe. Dlouho máme trpělivost, a potom nečekaně dopadne poslední kapka. Nebo poslední zrnko písku v přesýpacích hodinách. A najednou je všechno jinak. Právě o  téhle chvíli v našich životech budou přemýšlet mladí tvůrci. A já se na  výsledek jejich práce moc těším,“ řekl o chystané novince programový ředitel Divadelního léta Jan Anderle.

Vstupenky na Divadelní léto se začnou prodávat ve středu 13. května 2020 v  10 hodin prostřednictvím sítě GoOut. „V současné době pracujeme s  povolenou kapacitou 100 diváků na  jedno představení, sedadla nejsou číslovaná a vstupné na tato místa je jednotné. Diváci budou komfortně usazeni v křesílkách, dodrženy budou stanovené rozestupy a další nařízení. Doufáme ale, že se situace s  nemocí covid-19 zlepší, opatření se dále rozvolní a my budeme moci přidat další místa na elevaci. Věřím, že diváci si k  nám i za  ztížených podmínek cestu najdou a že po  dlouhé divadelní pauze budou představení pod širým nebem o to větší zážitek,“ dodala Marcela Mašínová. Aktuální informace najdou diváci na http://www.divadelnileto.cz/ a na FB.

Divadelní léto

13. ročník, 8. – 27. 7. 2020, park U Ježíška, Plzeň

Švanda dudák

podle hry Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla (premiéra 29. 6. 2019)

obnovená premiéra v úterý 14. července 2020 ve 20.30

reprízy 15. – 19. července ve 20.30

Režie: Marek Němec, scéna: Agnieszka Pátá-Oldak, hrají: Ondřej Rychlý, Eliška Hanušová, Martin Písařík, Klára Krejsová, Michal Štěrba, Tomáš Karger, Jana Kubátová, Bronislav Kotiš, Antonín Procházka ml., David Kubát a další.

Poslední zrnko písku

Činohra 16-20 (divadelní soubor studentů DAMU)

premiéra 25. července ve 20.30

reprízy 26. a 27. července ve 20.30

Režie: Aminata Keita, scénář: Aminata Keita, Jaroslav Jurečka a kol., scéna a kostýmy: Michal Spratek

Hrají: Jessica Bechyňová, Zuzana Černá, Kryštof Dvořáček, Michael Goldschmid, Jakub Svojanovský, Eliška Zbranková

Doprovodný program

Improzápas

8. července ve 20.30

Open Air Slam

9. července ve 20.30

Zdroj: Divadelní léto pod plzeňským nebem

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *