Sutnarka už podvanácté v Plzni udělila cenu za světové umění a design

Podvanácté už letos Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni udělovala tradiční Cenu Ladislava Sutnara. Do společnosti výjimečných osobností a institucí, které významně ovlivňují světové umění a design, letos přibyla sochařka a výtvarnice Magdalena Jetelová, Universität für angewandte Kunst Wien a americká nezisková organizace Printed Matter.

Prostřednictvím Ceny Ladislava Sutnara vyjadřuje Sutnarka poctu životu a dílu plzeňského rodáka a mezinárodně uznávaného česko-amerického designéra Ladislava Sutnara. Fakulta zároveň projevuje uznání výjimečným českým i zahraničním uměleckým a pedagogickým osobnostem a oceňuje jejich mimořádné výkony zejména v oblasti užitého umění a designu.

Sochařka a výtvarná umělkyně Magdalena Jetelová obdržela cenu za mezioborové projekty na pomezí konceptuální tvorby, land artu, architektury, sochy a světelné projekce zasazené do konkrétního prostoru, stejně jako za dlouholetou pedagogickou činnost.

Universität für angewandte Kunst Wien, uznávaná rakouská škola aplikovaných umění, získala ocenění za činnost, která vychází z historických tradic, zároveň však rozvíjí nové myšlenky, jak spoluvytvářet a řídit proměny technologií a médií.
Přední americká nezisková organizace se sídlem v New Yorku Printed Matter, Inc. obdržela ocenění za šíření a propagaci artists’ books, publikací koncipovaných jako svébytná umělecká díla.

Udílení cen v prostorách plzeňské radnice předcházela série přednášek a setkání se studenty, stejně jako vernisáž výstavy ve fakultní galerii Inkubátor, jejímž prostřednictvím se mohou návštěvníci až do 1. 12. lépe seznámit s laureáty. Cena Ladislava Sutnara je úzce spjata s rozvojem fakulty a prolíná se s její strategií, která odráží nejen aktuální cíle, ale i reakci na dění ve světě a výzvy dnešní doby.

Zdroj: ZČU Plzeň

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *