Lékařská fakulta otevřela veřejnosti přednášky z předmětu Lékařská psychologie a etika

Do nově otevřené Modré posluchárny plzeňské lékařské fakulty mohou spolu se studenty zamířit i zájemci z řad veřejnosti. Díky otevřeným přednáškám Psychiatrické kliniky LF a FN v Plzni se mohou seznámit s názory předních kapacit na lékařskou psychologii a etiku. První z březnových přednášek se bude věnovala problematice péče o pacienty v terminálním stádiu nevyléčitelné choroby, druhá přinese pohled do sebevražedné mysli atentátníka.

Série přednášek, které se konají v pátek v dopoledních hodinách, začala v únoru přednáškou MUDr. Trachty o jeho zkušenostech s etickými problémy při práci chirurga na misích Lékařů bez hranic a bude pokračovat až do května. 10. března na ni navázala řednáška PhDr. Martina Loučky, Ph.D. Psychologické a etické výzvy paliativní péče. Ředitel Centra paliativní péče v Praze a odborný asistent oddělení lékařské psychologie na 3. lékařské fakultě UK PhDr. Martin Loučka, Ph.D., přednáší a publikuje u nás i v zahraničí. V roce 2016 získal prestižní ocenění Evropské asociace paliativní péče pro mladé vědce. Jako externí psycholog spolupracuje s mobilním hospicem Cesta domů.

Druhá z březnových přednášek se bude 24. 3.od 11.15 věnovat neobvyklému tématu. Její autor Pplk. doc. MUDr. Jan Vevera, Ph.D., ji nazval Pohled do mysli sebevražedného atentátníka – exkurze ke kořenům násilí.Doc. Jan Vevera je od začátku roku 2017 přednostou Psychiatrické kliniky LF a FN Plzeň. Jeho profesní působení zahrnuje zkušenosti z universit v USA a Anglii a na pražské psychiatrické klinice.  Pracoval také v nevládních organizacích jako dobrovolník v Nemocnici matky Teresy v Kalkatě a pro Člověka v Tísni v Kosovu. Deset let pracuje jako psychiatr v Armádě ČR a rok strávil na misích v Afganistánu.

„Rozhodli jsme se otevřít přednášky pro veřejnost, protože hovoříme o tématech, která mají obecný přesah.  Jak hovořit o smrti, jak se rozhodovat v časové tísni, proč nás tak často obtěžuje bavit se rodinami pacientů, kde se v nás bere zloba a proč nám to brání užívat si naší práci,“vysvětlujedoc. Jan Vevera. „Medicínu šel málokdo studovat pro peníze a étos, který nás ke studiu vedl, se po studiích často vytrácí. Doufám, že naše přednášky tomu pomohou zabránit. A to se hodí nejen v medicíně.“

 

Program přednášek Lékařská psychologie a etika

pátek 11:15 – 13:00, Modrá posluchárna (UniMec), alej Svobody 76, Plzeň 

  1. 2. 2017 MUDr. Jan Trachta: „Psychologické a etické výzvy na misích Lékařů bez hranic“
  2. 3. 2017 PhDr. Martin Loučka Ph.D.: „Psychologické a etické výzvy paliativní péče“
  1. 3. 2017 doc. MUDr. Jan Vevera Ph.D.: „Pohled do mysli sebevražedného atentátníka –
    exkurze ke kořenům násilí“
  2. 4. 2017 doc. PhDr. Radek Ptáček, Ph.D.: „Komunikace a kompliance v medicíně“
  3. 4. 2017 MUDr. Radkin Honzák: „KOMUNIKACE (je všechno)“
  4. 5. 2017 doc. MUDr. Jiří Beran, CSc.: „Psychologické aspekty každodenní praxe lékaře“
  5. 5. 2017 doc. Mgr. Jindřich Halama, Dr.: „Povaha a hodnota lidského života“

 

Vstup na přednášky je volný.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *